Electronic Beats Poland

PRO8L3M serwuje fanom premierę niespodziankę ukrytą w instagramowym filtrze.

W ramach rekompensaty za rok bez koncertów spowodowany pandemią zespół postanowił zrobić swoim słuchaczom prezent. Utwór „Backstage” może poprzez opublikowany przez artystów instagramowy filtr wykorzystujący technologię AR przesłuchać każdy posiadacz/czka płyty „Art Brut 2”.

Zespół zaskoczył fanów instagramowym filtrem utrzymanym w estetyce wydawnictwa Art Brut 2.

Aplikacja powstała po to, aby umożliwić fanom dostęp do nagranego specjalnie bonusowego utworu. Aby włączyć track, trzeba być posiadaczem fizycznego egzemplarza Art Brut 2. Wystarczy uruchomić filtr w Instagramie, włączyć tylną kamerę i zeskanować kod kreskowy znajdujący się nad logotypem wytwórni 2020. W aplikacji można przesłuchać cały utwór. Całość działa wyłącznie na urządzeniach mobilnych.

Do tej pory nikt jeszcze nie zrobił premiery w takiej formule. „Backstage” wykorzystuje sample z utworu nieodżałowanego mistrza polskiej piosenki lat ’80 tych, Andrzeja Zauchy pt. „Nie takie mnie kochały”. To hołd dla przedwcześnie zmarłego piosenkarza.

Po wydaniu albumu „Art Brut 2”, który został rewelacyjnie przyjęty przez fanów (płyta pokryła się złotem w 24h od uruchomienia preorderu) zespół miał wyruszyć w długo wyczekiwaną trasę koncertową. Niestety, ze względu na panujące pandemiczne realia, trasa musiała zostać dwukrotnie przełożona. Aby zrekompensować słuchaczom oczekiwanie na koncerty, PRO8L3M nagrał „Backstage”.

 

 

Instrukcja korzystania z filtru AR PRO8L3M i odsłuchu utworu ‘Backstage’

  1. Otwórz filtr wchodząc na konto ig Pro8l3m (https://www.instagram.com/pro8l3m/) i kliknij w środkowe menu nad zdjęciami i kliknij ‘wypróbuj’
  2. Przełącz na przednią kamerę
  3. Zeskanuj kod kreskowy, znajdujący się nad logo wytwórni ‘2020’ z tyłu płyty ‘Art Brut 2’
  4. Pojawi się logo adidas Originals (partner akcji) i uruchomi się utwór (upewnij się, że telefon ma włączony dźwięk)

Bezpośredni link do filtra: https://www.instagram.com/ar/360031075108555

Jak mówi sam zespół PRO8L3M:

Andrzej Zaucha to dla nas bardzo ważna postać z okresu, z którego czerpaliśmy inspiracje muzyczne przy pracy nad płytami Art Brut. Zdecydowaliśmy się zamknąć naszą przygodę z samplowaniem polskiej muzyki minionych dekad, oddając mu hołd i wykorzystując sampel z utworu “Nie takie mnie kochały”. Fragment kawałka wykopaliśmy z archiwów Telewizji Polskiej. Numerem “Backstage” chcemy też przypomnieć o klimacie koncertów, których w 2020 nam wszystkim mocno brakuje.

Utwór “Nie takie mnie kochały”, został nagrany w 1987 roku na zlecenie TVP, na potrzeby audycji “Mężczyzna na każdy dzień tygodnia” (nie wiadomo jednak, czy nagranie audycji zostało kiedykolwiek wyemitowane). Za muzykę odpowiada Jerzy Jarosław Dobrzyński, nadworny kompozytor Zauchy w latach 80., który stworzył dla niego muzykę do jego największych hitów m.in. “Byłaś serca biciem”, czy “Magia to ja”. Za tekst odpowiada Magdalena Wojtaszewska.

Published November 22, 2020.