Electronic Beats Poland

Nowy polski ambient Tomasza Mreńcy

Dziś swoją premierę ma prawdopodobnie jedno z bardziej zaskakujących wydawnictw, jakie w ostatnim czasie zostały opublikowane pod szyldem polskiej wytwórni wydającej na codzień bardziej popowe brzmienia. Choć wciąż są to brzmienia alternatywne, to zdecydowanie daleko im do komercyjnych zapędów i szukania słuchacza masowego. Przed Państwem instrumentalny świat muzyki ambientowej zamknięty na albumie "Echo" od Tomasza Mreńcy.<br />

„Echo” to trzeci autorski album kompozytora, producenta i skrzypka – Tomasza Mreńcy. Wydawnictwo zawiera 11 autorskich kompozycji, które zdecydowanie wychodzą poza muzykę ambientową, choć przede wszystkim na niej bazują. Prace nad albumem trwały dość długo i nieśpiesznie rozciągając się prawie na dwa lata. Album został zarejestrowany w 2019 roku w Karlinie – małym, rodzinnym mieście artysty, położonym niedaleko Kołobrzegu. Tomasz skończył go z kolei we Wrocławiu podczas pandemicznej domowej izolacji w 2020 roku. Jego pierwszą zapowiedzią był wydany w styczniu utwór “On the other side” z gościnnym udziałem Hani Rani.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

“Echo” to album świadomego twórcy, który może być propozycją dla osób szukających inspiracji, emocji i piękna w dźwiękach abstrakcyjnych. Jest to zbiór kompozycji, w których słychać indywidualny sznyt autora, w którym bezkompromisowo zastosowane zostały odważne, nieszablonowe środki artystycznego wyrazu. Na płycie jest też zdecydowanie więcej nagrań skrzypiec, niż we wcześniejszej twórczości Mreńcy. Artysta używa ich na swój sposób – instrument potrafi brzmieć intymnie i subtelnie, ale także momentami partie smyczkowe “rozrastają się” i brzmią bardzo orkiestrowo. Tomasz często nakłada na siebie kolejne ścieżki tworząc złożone kompozycje. Ciepłe brzmienia syntezatorów analogowych zestawione są tu z chłodnymi nagraniami szumu wiatru, starych taśm magnetofonowych, czy odgłosów dostrajanego radia.

Artysta na  najnowszym wydawnictwie poszedł także o krok dalej i postanowił rozszerzyć swoje solowe działania zapraszając do współpracy dwójkę gości – pianistkę Hanię Rani oraz wokalistę Daniela Spaleniaka. To właśnie ten drugi muzyk pojawił się w utworze “The sea”, do którego powstał wideoklip przygotowany przez Weronikę Izdebską / ovors. Teledysk do tego, jak i dwóch poprzednich singli można zobaczyć na youtubowym kanale KayaxTV.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Tomasz Mreńca o utworze “The sea”:

“Z Danielem przyjaźnię się od kilku lat, razem koncertowaliśmy, spędzaliśmy sporo czasu rozmawiając o muzyce. Prezentowałem mu szkicowe wersje albumu, opowiadałem o utworach, o tym na jakich emocjach bazują i czym są dla mnie. Poprosiłem o udział gościnny. W bardzo naturalny sposób stał się częścią mojego albumu, dzięki czemu powstał bardzo osobisty utwór.”

Published April 12, 2021. Words by Redakcja.