Electronic Beats Poland

Mocny powrót Dekmantel. Poznajcie szczegóły edycji 2023!

“Projektowanie emocji jest o wiele trudniejsze, niż projektowanie marki – ale jest to bardzo satysfakcjonujące”.

Tak o designie tegorocznej komunikacji wizualnej Dekmantela opowiadają  jego projektanci: Mirko Borsche i Jean-Pierre Meier. Trudno się z nimi nie zgodzić: odnosząc jednak ich opinię do tego, jak w 2023 “wygląda” amsterdamski festiwal, na pierwszy plan wysuwają się nie emocje, a… gra świateł ze wzrokiem odbiorcy.

Nie dajcie się jednak zwieść neonowym, migającym kolorom – to tylko element magicznego festival experience, z którego słynie Dekmantel. Jeden z najbardziej trendsetterskich festiwali z muzyką elektroniczną w Europie ponownie zaprasza do Amsterdamse Bos fanów klubowych brzmień. 2-6 sierpnia wybierzcie się tam razem ze mną!

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

D jak dziewięć, D jak Dekmantel

 Choć Dekmantel jako label i promotor jest aktywny na rynku od ponad dekady, sam festiwal ma nieco krótszą historię. Przed nami 9. odsłona wydarzenia, które nie bez powodu nazywane jest jednym z największych trendsetterów na europejskiej scenie muzyki elektronicznej. Przepiękna lokalizacja, zróżnicowany i odważny line-up oraz bogaty w wydarzenia towarzyszące program sprawia, że na Dekmantel chce się jeździć nie tylko dla muzyki. Cały festiwalowy experience, którego doświadcza się w Amsterdamse Bos (i w pozostałych miejscach), reprezentuje najwyższy poziom organizacji, nagłośnienia i oświetlenia. To właśnie na tym festiwalu wzoruje się wiele polskich imprez muzycznych, i zdecydowanie warto poznać tę, która przeciera szlaki i wyznacza trendy.

To, co najbardziej intryguje w programie Dekmantela, to oczywiście muzyka. Przed nami 5 dni, 8 scen i ponad 115 artystów, którzy zaprezentują wszystkie możliwe gatunki elektroniki – i bardzo często w wyjątkowych połączeniach. I choć w line-up’ie znajdziemy wielu artystów i artystek, którzy od zawsze obecni są na tym holenderskim festiwalu, w tym roku zaskoczą formułą swoich występów lub wyjątkowymi back-to-back’ami.

 

At Dekmantel, boundaries are beside the point. Honoring the past while looking to the future, Dekmantel has curated a festival that’s not just a snapshot of electronic music’s most thrilling contemporary sounds, but a projection of where things look to be headed in the years to come.- Dekmantel

 

Festiwalowy trendsetter

Czego się zatem spodziewać? Wśród solowych dj setów lub live’ów usłyszymy m.in. Objekta, Blawana, Donato Dozzy’ego, Rrose, Martyna, Shanti Celeste, DjRUM, Planetary Assault Systems, Bena UFO, Calibre, Sevdaliza, William Basinski, Hudson Mohawke,  VTSS czy Flohio. Wielu z artystów będzie mieć okazję zaprezentować się zarówno indywidualnie, jak i w duecie – np. Peach, D. Dan czy Suzy Ijó. Za jedną dj-ką staną wspólnie m.in. ANZ i Special Request, Aurora Halal i DJ Nobu, D.Dan i Freddy K, Jane Fitz o Marco Shuttle czy Rey Colino i Roza Terenzi. Jednak występy, których ja sama jestem najbardziej ciekawa, to ambientowy set Young Marco, specjalny występ Mad Miran oraz powrót jednej z moich ulubionych selekcjonerek, Mama Snake. Patrząc jednak na całe timetable jestem pewna – moim największym festiwalowym wyzwaniem będzie, zapewne, trilokacja.

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Pozamuzyczne wydarzenia Dekmantela, w ktorych warto wziąć udział, również nie zawodzą. Jak co roku będziemy mogli uczestniczyć w konferencyjnej części wydarzenia (za program odpowiedzialny jest m.in. Resident Advisor), warsztatach produkcji muzycznej czy pokazach filmowych. Czy jest coś, czego na Dekmantelu zabraknie? Tak, ale zdecydowanie jest to przykład na zamknięcie jednych drzwi, a otwarcie kolejnych – ubiegłoroczna edycja była ostatnią spod znaku współpracy z Boiler Room, ale w 2023 amsterdamski festiwal połączy swoje siły z HOR. Na Radar, scenie przygotowanej wspólnie z berlińską rozgłośnią-kolektywem, zagrają m.in. Parrish Smith, D.Dan, Identified Patient, DJ Stingray 313 i Octo Octa.

A co, jeśli komuś mało festiwalowych wrażeń w Amsterdamse Bos? O ile w ubiegłym roku Dekmantel nie przygotowywał żadnych oficjalnych afterparty, podczas tej edycji będzie ich całkiem sporo – wydarzenia Isburning w LOFI oraz At Night w ISO z pewnością zaspokoją potrzebę wytańczenia się do wschodu słońca.

Po raz kolejny moje drogi prowadzą do Amsterdamu i serdecznie zapraszam was we wspólną podróż do holenderskiej stolicy, od 2 do 6 sierpnia 2023. Bieżącą relację z Dekmantela znajdziecie na instagramie Electronic Beats PL!

Published July 14, 2023. Words by Agata Omelańska.