Electronic Beats Poland

Klasyk na weekend: Massive Attack – Unfinished Sympathy

WYTWÓRNIA: Wild Bunch

ROK: 1991

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

TŁO HISTORYCZNE:

* Unfinished Sympathy” było drugim singlem z debiutanckiego LP grupy Massive Attack „Blue Li-nes”, w utworze zaśpiewała Shara Nelson.

* Utwór był jednym z pierwszych singli nowego nurtu trip-hop, który z powodzeniem eksplorowali również m.in. Portishead, Tricky, Hooverphonic.

*Był to jedyny singiel, gdzie zespół użył skróconej nazwy Massive – miał to być protest przeciwko woj-nie w Zatoce Perskiej oraz zabieg mający zapobiec blokowaniu piosenki w radiostacjach w tamtym czasie.

*Piosenka zajmowała wysokie pozycje na listach przebojów singli, dochodząc m.in. do Nr 1 w Holan-dii i Top 20 w UK i Szwajcarii, grana była też regularnie w klubowych audycjach np. MTV Party Zone.

* Krytycy doceniali wyjątkowość aranżu i produkcji, poruszający głos wokalistki i wykorzystanie kla-sycznych, żywych instrumentów jak fortepian i smyczki obok elementów scratchu i samplingu.

* Wokalistka Shara Nelson poznała członków Massive Attack z bristolskiego kolektywu The Wild Bunch. Sama nie śpiewała z nimi na trasach koncertowych, jej partie wykonywała Deborah Miller oraz Hazel Fernandez z Jamiroquai.

* Słynny teledysk do utworu kręcony był na ciągłym, nieciętym ujęciu w Los Angeles.

* Najsłynniejszym remiksem utworu jest wersja Paula Oakenfolda.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published April 06, 2018.