Electronic Beats Poland

Klasyk na weekend: Dr. Motte & Westbam – Sunshine

WYTWÓRNIA:  Low Spirit

ROK: 1997

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

TŁO HISTORYCZNE:

  • Westbam to niemiecki DJ, który pojawił się na muzycznym rynku już pod koniec lat 80. Fascynowały go wtedy brzmienia elektro, hip-hop oraz rodzący się  ruch acid-house.
  • W 1989 roku artysta wydał swój debiutancki LP pod tytułem “The Cabinet”. Była to pierwsza płyta na niemieckim –  a także europejskim rynku – wydana przez DJ-a.  Jednym z wiodących i popularnych wówczas singli (również w Polsce) był house’owy “The Roof Is On Fire”. W tym samym roku Westbam zagrał na pierwszej edycji Love Parade.
  • W 1991 roku pod egidą Westbama startuje słynny festiwal MAYDAY, a Westbam tworzy wraz z Klausem  Jankuhnem projekt Members Of Mayday, który wydaje coroczne hymny tej imprezy.
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

  • Dr Motte był DJ-em już od roku 1985 i członkiem kilku grup, m.in. Deutsch-Polnische Aggression (sic!)
  • Motte szybko poświęcił się całkowicie muzyce house, która była nowym undergroundowym ruchem (1987). W 2 lata później  wraz ze swoją towarzyszką życiową Danielle de Picciotto zorganizował pierwszą LOVE PARADE, która ogłoszona została jako „manifestacja polityczna”. Parada miała być ruchem tanecznym nawiązującym do wartości takich jak szacunek i miłość, zrozumienie dla różnorodności.
  • W 1992 roku pojawił się hymn parady „Der Klang der Familie” (polecam książkę pod tym samym tytułem, która opisuje historyczny i polityczny kontekst niemieckiego techno).
YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

 

  • W 1997 roku ukazuje się pierwszy wspólny hymn Love Parade stworzony wspólnie z Westbamem – „Sunshine”.

Autor: Artur Wojtczak

Published July 15, 2022. Words by Artur Wojtczak.