Electronic Beats Poland

Klasyk na weekend: Nightcrawlers – Push The Feeling On

KLASYK: Nightcrawlers – Push The Feeling On (The Dub Of Doom)

WYTWÓRNIA: FFRR

ROK: 1994

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

► Nightcrawlers byli house’owym zespołem ze Szkocji, który wydał w 1992 roku singla Living Inside a Dream – piosenka przemknęła bez echa, ale już jej następczyni Push the Feeling On radziła sobie dużo lepiej. W oryginalnej wersji dotarła nawet do #7 na liście U.S. Hot Dance Club Play chart, oraz #80 na Billboard Hot 100. Była jednak nadal dość przeciętną produkcją pop.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

► Prawdziwe uderzenie nastąpiło dopiero, gdy Push The Feeling On wpadło w ręce amerykańskiego DJ-a i producenta, MK (Marc Kinchen), który dokonał całkowitej reinterpretacji tej piosenki tworząc z niej house’owy evergreen.

► Piosenka została odarta z wokali, które zostały przycięte do krótkich sampli wziętych z oryginału – ten zabieg stał się potem znakiem rozpoznawczym definiującym unikalny styl MK jako producenta i remiksera i jego dub-miksów.

► Jak mówił sam MK: oryginał piosenki był taką-sobie piosenką r’n’b, ale wokale były doskonałe. Miałem zaledwie godzinę, by popracować nad tym utworem w studio, przed lotem do Detroit i zrobiłem to naprawdę szybko. Remix zwany The Dub Of Doom zrobiłem w jakieś 20 minut i wyszedł tak dobrze, ze jest grany w klubach do dziś i jestem szczęśliwy z tego powodu.

 Remiks Kinchena grany był na undergroundowych imprezach w Wielkiej Brytanii przez parę sezonów. Dzięki temu piosenka dotarła nawet do 22 miejsca na UK Top Chart w roku 1994, będąc znaną wyłącznie z klubów.

► W 1994 roku nastąpił re-release singla z kilkoma nowymi miksami i ta płyta dotarła już do Top 3. Piosenka była grywana już na całym świecie, a stacja MTV nadawała ją nie tylko w kultowym         programie MTV Party Zone, ale też w dziennej rotacji.

► MK zaczął remiksować wówczas kolejne single z nadchodzącego albumu Nightcrawlers: Surrender Your Love (UK #7), Don’t Let The Feeling Go (UK #13), Let’s Push It (UK #23) i Should I Ever Fall in Love (UK #34).

► W 2004 roku, przy kolejnych re-editach, Push The Feeling On stał się nr. 1 Billboard Dance Chart. Od 1992 roku, to nagranie remiksowane jest na nowo niemal co sezon, powracając na parkiety nawet w dubstepowych aranżacjach. Do historii wszedł jednak wyłącznie dub Marka Kinchena stając się     emblematem jego stylu.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

► MK powrócił do klubów w 2012 roku – po kilku  latach pracy z artystami pop. Nagrał pierwsze      kompilacje z cyklu House Masters oraz Defected: MK In The House prezentując stare i nowe produkcje – wciąż w swoim charakterystycznym stylu. Od tego czasu wydaje kolejne single, gra jako DJ na całym świecie i remiksuje kolejnych artystów        ( m.in.Pet Shop Boys, Lana Del Rey, Diplo)

 

Autor: Artur Wojtczak

Published July 03, 2020.