Electronic Beats Poland

Klasyk na weekend: Inner City – Big Fun

WYTWÓRNIA: KMS

ROK: 1988

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Inner City to pochodzący z  Detroit duet techno/house założony w 1988 roku przez słynnego producenta Kevina Saundersona i pochodzącej z  Chicago Paris Grey. Kevin Saunderson to jedna z postaci „wielkiej Trójcy technicznego brzmienia Detroit” obok  Juana Atkinsa i Derricka Maya.


 • Treść piosenki nawiązuje do samej idei muzyki house, czyli tańca, zabawy, wibracji tego brzmienia. Tak, to był czas „when house was about house”:

  “We don’t really need a crowd to have a party. Just a funky beat and you to get it started.  We’ll dance the night away.”


  • Na singlu ukazały się miksy:
  • Magic Juan Mix / Club Mix / Mayday Re-edit / Master Reese Re-Edit

 • Saunderson od początku miał przeczucie, że “Big Fun” będzie wielkim hymnem: “Umieściłem ten kawałek na kompilacji Techno! The New Dance Sound of Detroit i wydałem we własnym labelu. Miałem tam wersję Derricka Maya, czuliśmy wielkie zapotrzebowanie na tę piosenkę, nie nadążałem z tłoczeniem winyli we własnym zakresie. Mogłem wydać 40-60 tysięcy egzemplarzy, ale czułem, że rynek przyjmie ich dużo więcej. Chciałem też uniknąć, by ten singiel był piratowany i jako bootleg krążył po całych Stanach i świecie więc sprzedałem go na licencji do 10 Records, które było wtedy sub-labelem majorsa Virgin Records. A potem przyszedł czas na nowego singla „Good Life” i cały album „Paradise”.

  wokalistka Paris Grey, która śpiewała na płytach artystów Chicago-House została Kevinowi polecona przez Terry’ego ‘Housemaster’ Baldwina


  * Dziś w wytwórni Saundersona KMS wydaje m.in. polski producent DEAS („Acid From My Tape EP”)

 • * w 2002 ukazał się nowy edit ‘Big Fun” – m.in. remix Octave One
 • * swoistym follow-up’em brzmieniowym i hołdem dla Inner City jest piosenka „Turn Me Out” duetu AM2PM ( Alec Sun Drae z Gdańska i Matt Kye z Londynu) wydana na  Kingdom Kome Cuts.

Published March 03, 2017.