Electronic Beats Poland

Kayah – supermenka polskiej muzyki

Jedna z najbardziej znanych i uznanych polskich artystek. Autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna i współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Wszechstronna muzycznie, najczęściej poruszająca się w klimatach etno, pop, soul i jazz.

Autorka olbrzymiej liczby przebojów znanych przez kilka pokoleń Polaków – „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, “Za późno”, „Po co”, „Podatek od miłości”, czy świąteczny „Ding Dong”. Obecna na scenie muzycznej z niesłabnącą popularnością już ponad 25 lat.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta został świetnie przyjęta przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Po kilku latach spędzonych na występach u boku bardziej doświadczonych muzyków otrzymała szansę nagrania swojej pierwszej w pełni autorskiej płyty i wykorzystała tę możliwość wzorowo. Wspomagali ją w tym czasie tacy muzycy jak Michał Urbaniak, José Torres czy – znany z późniejszej współpracy ze zdobywcą Oskara Janem A.P. Kaczmarkiem – Krzysztof Herdzin. Album spotkał się z przychylnymi recenzjami krytyków i rozszedł w nakładzie ponad 60 tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu pokrył się złotem.

Od tego czasu, Kayah wydała 11 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką etno-folkową (”Kayah i Bregović”, “Transoriental Orchestra), klubową (“Zebra”, “JakaJaKayah”, “Stereo typ”), soulową i jazzową (“Kamień”, “Skała”), a nawet klasyczną (“Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu “MTV Unplugged”, do której nagrania Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Płytą podsumowującą pierwszy etap działalności artystycznej Kayah był dwupłytowy album “The Best and The Rest” wydany w 2005 roku, którym artystka jednocześnie pożegnała się z byłą wytwórnią Sony BMG i rozpoczęła wydawanie płyt we własnej wytwórni płytowej KAYAX, którą założyła wspólnie ze swoim wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomikiem Grewińskim. W swojej wytwórni KAYAX, Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

Published June 07, 2018.