Kayah - supermenka polskiej muzyki | Electronic Beats Poland

Kayah – supermenka polskiej muzyki

Jedna z najbardziej znanych i uznanych polskich artystek. Autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna i współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Wszechstronna muzycznie, najczęściej poruszająca się w klimatach etno, pop, soul i jazz.

Autorka olbrzymiej liczby przebojów znanych przez kilka pokoleń Polaków – „Supermenka“, „Na językach“, „Testosteron“, „Prawy do lewego“, „Śpij Kochanie Śpij”, “Za późno”, „Po co”, „Podatek od miłości”, czy świąteczny „Ding Dong”. Obecna na scenie muzycznej z niesłabnącą popularnością już ponad 25 lat.

Swój pierwszy autorski album – “Kamień” wydała w 1995 roku. Płyta został świetnie przyjęta przez krytyków i całą branżę muzyczną, a sama artystka od razu zyskała rzeszę wiernych fanów. Po kilku latach spędzonych na występach u boku bardziej doświadczonych muzyków otrzymała szansę nagrania swojej pierwszej w pełni autorskiej płyty i wykorzystała tę możliwość wzorowo. Wspomagali ją w tym czasie tacy muzycy jak Michał Urbaniak, José Torres czy – znany z późniejszej współpracy ze zdobywcą Oskara Janem A.P. Kaczmarkiem – Krzysztof Herdzin. Album spotkał się z przychylnymi recenzjami krytyków i rozszedł w nakładzie ponad 60 tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu pokrył się złotem.

Od tego czasu, Kayah wydała 11 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką etno-folkową (”Kayah i Bregović”, “Transoriental Orchestra), klubową (“Zebra”, “JakaJaKayah”, “Stereo typ”), soulową i jazzową (“Kamień”, “Skała”), a nawet klasyczną (“Kayah & Royal Quartet”). W jej dorobku znalazła się również płyta z cyklu “MTV Unplugged”, do której nagrania Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej.

Płytą podsumowującą pierwszy etap działalności artystycznej Kayah był dwupłytowy album “The Best and The Rest” wydany w 2005 roku, którym artystka jednocześnie pożegnała się z byłą wytwórnią Sony BMG i rozpoczęła wydawanie płyt we własnej wytwórni płytowej KAYAX, którą założyła wspólnie ze swoim wieloletnim menedżerem i przyjacielem – Tomikiem Grewińskim. W swojej wytwórni KAYAX, Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.