Electronic Beats Poland

Katarzyna Nosowska – ze wszech miar normalna ikona

Drugą wokalistką, która wzięła udział w projekcie T-Mobile Electronic Beats POWROTY jest Katarzyna Nosowska. Sławę i niesamowitą popularność zdobyła w grupie HEY, ale sukcesy towarzyszyły jej też przez cały okres trwania kariery solowej. O tym jak wpłynęła na obecny kształt polskiej nie tylko muzyki, lecz szeroko pojmowanej kultury, najlepiej świadczy to, że w 2013 roku została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi

Może to zabrzmi idiotycznie i banalnie, ale całe moje życie jest cudem. Nie, że ono samo, ale… Już choćby to, że stałam się tak zwaną piosenkarką, jest dla mnie niesamowicie zaskakujące. Gdyby ktoś mi powiedział, jak miałam 14 lat, że tak się to wszystko potoczy, absolutnie bym nie uwierzyła – wyznała w rozmowie z Onetem.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Katarzyna Nosowska, od 1996 roku mając za sobą kilka lat niesłabnącej passy z zespołem HEY, jednej z najpopularniejszych polskich grup rockowych, rozpoczyna nagrywać solowo. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album “puk puk” z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji.

W kolejnych latach, Nosowska wydała płyty: “Milena” (1998), “Sushi” (2000) oraz “UniSexBlues” (2007). Ten ostatni album stał się niemal natychmiast Złotą Płytą, natomiast podczas gali Fryderyk 2008 został uznany albumem roku muzyki alternatywnej. Nosowska odebrała też statuetki w kategoriach: autor roku, wokalistka roku i piosenka roku za utwór “Era retuszera”.

W tym samym roku powstał album „Osiecka”, na którym znalazły się takie utwory jak: “Na całych jeziorach ty”, “Uroda”, czy “Zielono mi”. Album został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy i pokrył się podwójną Platyną, otrzymał również Fryderyka w kategorii piosenka poetycka, natomiast Katarzyna Nosowska została uznana wokalistką roku 2009. Ostatni album “8” miał swoją premierę 23 września 2011i zdobył status Platynowej Płyty.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Artystka w międzyczasie jednak nie próżnowała. Doczekaliśmy się triumfalnego powrotu zespołu HEY, Nosowska publikowała też regularnie felietony, uczestniczyła w trasach koncertowych.

W maju 2018 ukazała się jej książka zatytułowana “A ja żem jej powiedziała…”, a już jesienią usłyszymy także nowy, solowy album Katarzyny Nosowskiej, który promuje najnowszy singiel artystki „Ja pas!”. Wydawnictwo pojawi się nakładem wytwórni Kayax.

Katarzynę Nosowską bez cienia wątpliwości można określić mianem ikony polskiej sceny muzycznej, której normalność, brak dystansowania od fanów czy wszelkich skandali, zapewniły zarazem miano ze wszech normalnej ikony.

 

Published July 13, 2018.