Electronic Beats Poland

Kanye West i jego szaleństwa

Kanye West jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych artystów XXI. wieku. Oczywiście nie każdy będzie jego fanem, ale nie można mu odmówić nagrania kilku naprawdę znaczących płyt, kontrowersyjnych teledysków, wyreżyserowania opery i oczywiście własnej linii popularnych sneakersów.

Jego poczynania często szokują, a Yeezy jest typem, który nawet przez chwilę nie daje o sobie zapomnieć. Przy okazji jego ostatniego szalonego pomysłu – startu w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, postanowiliśmy przypomnieć jeszcze kilka bardzo kontrowersyjnych momentów w jego karierze.

Trudny związek z prezydentami.

Bush nie był chyba wielkim fanem Westa po jego zarzutach związanych z tragedią w Nowym Orleanie. Za to Obama zdążył w trakcie swojej kadencji nazwać rapera dupkiem. West postanowił więc, że w końcu spowoduje, że najważniejszy człowiek w Stanach Zjednoczonych go pokocha. Uznał też, że jedyny sposób, aby to się udało, to… samemu zostać tym człowiekiem. Jeśli Donald Trump umiał stać się jednym z dwóch wiodących kandydatów w Stanach, dlaczego następny nie miałby być Kanye?

Wiec wyborczego Kanyego w Charleston.

Jednak sprawa zostania głową państwa supermocarstwa nie jest łatwa. Minęło kilka dni, a ten już odbija się szerokim echem na całym świecie. Artysta na fali ostatnich brutalnych wydarzeń wobec czarnej społeczności ubrany w kamizelkę kuloodporną, wygłosił szokujące przemówienie. Nawiązywał w nim m.in. do słynnej afroamerykańskiej działaczki Harriet Tubman. Własny speech wzruszył go do tego stopnia, że artysta zalał się łzami. To co zobaczyliśmy, wprawiło w osłupienie nie tylko nas, czy opinię publiczną, ale też całą rodzinę Westa.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Pierwszy raz, kiedy stanął w obronie czarnych mieszkańców Ameryki.

Okres po huraganie Katrina był ciężkim czasem dla wszystkich w Nowym Orleanie, ale nie da się ukryć, że to właśnie mieszkańcy najbiedniejszych dzielnic najbardziej ucierpieli na tragedii, jaka spotkała to amerykańskie miasto. Oczywiście przez wiele dni po katastrofie amerykańscy celebryci walczyli o zdobycie jak największych kwot, które mogłyby pomóc tym najbardziej potrzebującym. Gdy przyszedł czas na kilka słów przeczytanych z telepromptera przez Westa, postanowił on trochę zaimprowizować. Kilka dni później w wywiadzie wyjaśnił, że po prostu nie wyobraża sobie, aby George W. Bush przejmował się w ogóle ludźmi, bez znaczenia na kolor skóry.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Kanye nie umie pogodzić się z porażką

Jeśli chodzi o showbiznes, to premiera zachowania “niezadwolony West” miała miejsce, kiedy zakłócił program muzyczny w 2006 roku. Raper przegrał wtedy w kategorii teledysk roku podczas MTV Europe Music Awards z „We Are Your Friends” Justice vs. Simian. Według Westa fakt, że jego wideoklip kosztował milion dolarów i wystąpiła w nim Pamela Anderson, powinien oznaczać zgarnięcie pełnej stawki.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Kanye, nagrody i skandale

Jego kolejny sceniczny popis miał miejsce ponad 10 lat temu. Podczas chyba ulubionej uroczystości branżowej Kenyego – MTV Video Music Awards. Wtedy to debiutująca Taylor Swift miała otrzymać swoją pierwszą nagrodę. Zdaniem Westa ta należała się Beyoncé za jej świetny teledysk do „Single Ladies”. Yeezy wypowiedział wtedy słynne „imma let you finish”.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Chociaż samo wejście na scenę w trakcie rozdania nagród Grammy 2015 było po prostu żartem, to wypowiedź, jakiej Kanye udzielił po tym, była już średnio zabawna. West w rozmowie z kanałem E! Entertainment zaczął wyjaśniać, że gdyby Beck faktycznie umiał uszanować sztukę, oddałby swoją statuetkę Beyoncé, która najbardziej zasłużyła na wygraną tamtego roku. W długotrwającej wypowiedzi West zarzucił Beckowi, że nie jest prawdziwym artystą, co oczywiście wszyscy fani na świecie skwitowali oburzeniem.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

On może tak bez końca

To tylko cząstka tego, co przez lata swojej kariery wyprawiał Kanye West. Nie przypomnieliśmy jeszcze jego wywiadów, w których wymieniał się jednym tchem obok Einsteina, Kubricka i… Google’a. Albo gdy stwierdził, że gdyby Pismo Święte powstało w dzisiejszych czasach, to raper by się w nim znalazł. Jego wiary w to, że AIDS zostało podłożone czarnoskórym mieszkańcom Ameryki, a Bill Cosby został wrobiony w kilkadziesiąt gwałtów, o które go pozwano. Na uwagę zasługuje też klip do utworu „Famous”, który pokazuje Westa i jego żonę, śpiących w wielkim łóżku… nago z celebrytami, którzy mają na koncie rozmaite spięcia z raperem. Wśród golasów zobaczymy ulubieńców m.in. Taylor Swift, George’a W. Busha i Billa Cosby’ego. Wydaje nam się, że West jeszcze nie doszedł do swojej ostatecznej formy, a przed nami momenty, w którym świat zostanie tak mocno zaszokowany, że już nigdy nie będzie taki sam.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W sumie Kanyemu by się to spodobało.

Published July 21, 2020. Words by Kacper Peresada.