Electronic Beats Poland

Internet nie zapomina! Serwisy streamingowe

Nie ma na świecie głębszej studni niż Internet. Wie o tym każdy, kto był bliski dotarcia na jego koniec. Ile razy, drogi czytelniku, oglądałeś treści niewytłumaczalne i nawet nie wiesz, jak na nie trafiłeś? Setek takich sytuacji pewnie wcale nie pamiętasz. Internet składa się bowiem z rzeczy szybkich, krótkich oraz tymczasowych i dlatego nie zauważamy nawet, jak bardzo on sam się zmienia. Postanowiliśmy odkopać dla Was kilka archiwalnych materiałów, które pokazują, że w sieci czas biegnie dużo szybciej. Na pierwszy ogień wrzucamy to, z czym większość z Was żyje codziennie – serwisy streamingowe.

YouTube, czyli król, któremu nic nie zagraża

Pierwsze miejsce nie mogło przypaść żadnemu innemu serwisowi. W 2005 roku, kiedy startował YouTube, jego twórcy nie przypuszczali, że ich serwis do prezentacji amatorskich filmików będzie najchętniej wybierany do… słuchania muzyki. Każdej muzyki – znajdziemy tu dance, metal, techno, gości muzyka elektroniczna, rave, house, rock, jazz… Pojawiają się także zwiastuny i zapowiedzi oraz relacje z festiwali i koncertów. Electronic Beats, OFF Festiwal, Woodstock i co tylko chcesz – tu znajdziesz relacje i materiały z każdej imprezy, na której gra muza.  A zaczęło się jak poniżej. Rok 2006 w obrazku:

Spotify – z roku na rok coraz lepiej

Spotify to kolejny serwis streamingowy w tym zestawieniu. Może trudno w to uwierzyć, ale mija dekada od jego startu. Pierwsze kilka lat musiało być trudne, bo w 2009 projekt wciąż był „beta”, a rejestracja odbywała się tylko po zaproszeniu! Obecnie znajdziemy tam ogromne ilości muzyki każdego gatunku. A tak było w początkach:

SoundCloud – co wyrosło z brzydkiego kaczątka?

Początki SoundClouda nie były obiecujące. Wizualnie przypominał raczej tabelkę z Excela, a logować mogli się do niego tylko wybrani szczęśliwcy. Ponieważ działał tak jak YouTube, to rozgłos zyskał dopiero, gdy pojawiły się na nim największe gwiazdy i wytwórnie. Obecnie znajdziemy tu electro, electronic dance music, rock, pop, soul, jazz, ambient i wiele, wiele innych rodzajów muzyki.

TIDAL – muza i zapowiedzi

TIDAL to świeżynka w porównaniu do pozostałych serwisów. Pod swoją nazwą działa od 2015 roku, ale wcześniej, od 2011, był to WiMP. Ewolucja chyba się udała, bo TIDAL ma dziś ponad 3 miliony użytkowników, ale swoją historię dopiero buduje. Zobaczymy, jak zapamięta go Internet.

Published June 10, 2016.