Going. x Electronic Beats: jazzowo-eksperymentalna jesień | Electronic Beats Poland

Going. x Electronic Beats: jazzowo-eksperymentalna jesień

Oprócz wszechobecnego rapu, koncertowa polska jesień stoi też solidną muzyką eksperymentalną. Wspólnie z Going. wybraliśmy dla Was najciekawsze zbliżające się koncerty, w których jazz i awangarda grają pierwszoplanowe role. Widzimy się!

Mazutti, 25 października, Firlej

Można powiedzieć, że trio Mazutti to swego rodzaju niezalowa supergrupa. Duet Mazut, czyli Paweł Starzec i Michał Turowski zaprosił do współpracy człowieka-orkiestrę Macia Morettiego. Co z tego wyszło? Ciekawa muzyka dla outsiderów – chłodne syntezatory. Mazutti niebawem ruszają w trasę – złapcie ich w swoim mieście, bo warto.

Wojciech Bąkowski: Jazz Duo, 26 października, Pogłos

W tym przypadku jazz to właściwie tylko z nazwy. Nowa płyta artysty, performera i muzyka Wojciecha Bąkowskiego to wciąż rzecz awangardowa, z jazzem mająca niewiele wspólnego. Leniwa melorecytacja, poetyckie teksty, zimne i oszczędne bity – tak w skrócie można opisać Jazz Duo. Koncert w Pogłosie będzie okazją do premierowego wysłuchania nowych numerów, które pojawiły się na krążku wydanym przez Dunno Recordings.

Marek Napiórkowski, 7 listopada, Stara Rzeźnia

Marek Napiórkowski jest jednym z ważniejszych polskich gitarzystów jazzowych. Już na początku listopada muzyk zagra koncert w szczecińskiej Starej Rzeźni. Nominowany do Fryderyka i wybierany gitarzystą roku przez czytelników Jazz Forum. Przez wiele lat udzielał się w zespole Funky Groove i współpracował z takimi artystami, jak Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz czy Grzegorz Turnau i Krystyna Prońko.

Josef Leimberg & The Astral Progressions Orchestra, 9 listopada, SPATiF

Kolejna odsłona cyklu sygnowanego przez ekipę Digital Meditation to gość ze sfer spirytualnego jazzu. Trębacz Josef Leimberg i jego zespół-o-za-długiej-nazwie przyjadą do Warszawy w ramach trasy promującej nadchodzący album The Archer. Jeśli podobały Wam się dotychczasowe dokonania Kamasiego Washingtona, nie możecie przegapić występu Leimberga. To jazz o podobnym rozmachu, wypełniony kosmiczną duchowością i nie przekraczający cienkiej granicy pompatyczności. Jest luz.

Jazzpospolita, 10 listopada, SPATiF

Jak głosi prasowa notka, zespół Jazzpospolita w ciągu 6 lat wydał 9 studyjnych albumów i zagrał 300 koncertów. Liczby mogą budzić niemały podziw, ale najbardziej liczy się to, co formacja prezentuje na scenie. Pełne energii koncerty, spore instrumentarium i prawdziwy gatunkowy miks. Jeśli chcecie przekonać się na własnej skórze – wpadajcie do SPATiFu!

Sax Ruins, 20 listopada, DZiK

Podopieczni jednej z ważniejszych awangardowych wytwórni Ipecac Recordings (należącej do Mike’a Pattona) wpadną na dwa koncerty do Polski. Jeden z nich odbędzie się w stołecznym DZiKu w ramach rezydencji klubu Mózg. W skład tego eksperymentalnego duetu wchodzą perkusista Tatsuya Yoshida oraz grająca na altowym saksofonie Ono Ryoko. Przyjdźcie, jeśli chcecie posłuchać muzyki, na jaką rzadko można u nas trafić. Skrajne emocje gwarantowane.

14. MÓZG Festival Warszawa, 21-24 listopada, DZiK/CSW/Kino Luna

W listopadzie czeka nas czternasta już edycja Mózg Festivalu. Bydgoski Mózg to jeden z najważniejszych ośrodków muzyki eksperymentalnej, improwizowanej i awangardowej. Filia warszawska pełniła podobną rolę aż do momentu, w którym klub opuścił siedzibę przy Teatrze Powszechnym. Nie przeszkodziło to jednak w zorganizowaniu kolejnej edycji festiwalu. Gdzie? W CSW, DZiKu czy w Kinie Luna. Kto zagra? M.in. wybitny norweski zespół Supersilent, znakomici muzycy Eli Keszler i Rashad Becker oraz reprezentanci kasetowej wytwórni Pointless Geometry na swoim showcase. Grzech nie przyjść!

Bibobit, 9 listopada - 9 grudnia, trasa

Bibobit to sześcioosobowa formacja dowodzona przez tekściarza i wokalistę Daniela Moszczyńskiego. Muzyka sekstetu oscyluje wokół jazzu, funku i elektroniki. Koncerty tej ekipy to prawdziwy wulkan energii i spora dawka improwizacyjnego luzu. Jeśli chcecie przekonać się o tym na własnej skórze – polecamy wpaść na któryś z koncertów!

Skalpel Big Band, 22-24 lutego, mini-trasa

Swego czasu jeden z największych towarów eksportowych i duet, który na stałe zapisał się w historii polskiej elektroniki. W pierwszych latach XXI wieku Skalpel wydał sumptem wytwórni Ninja Tune dwa znakomite albumy – Skalpel oraz Konfusion. Później panowie poszli w stronę solowych karier, czego efektem były m.in. projekty Meeting by Chance i Igor Boxx. W ramach tegorocznego OFF Festivalu Igor Pudło i Marcin Cichy zagrali koncert z siedemnastoosobowym (!) zespołem. Tę formułę będą kontynuować na trzech koncertach. Pozycja obowiązkowa dla fanów nu-jazzu!

63. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, 2-10 listopada, Kraków

Imponujący jest fakt, że w tym roku odbędzie się już 63. odsłona Krakowskim Zaduszek Jazzowych. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu jest muzyka zmarłego w tym roku Tomasza Stańki. W koncertowych przestrzeniach Mangghi, Nowohuckiego Centrum Kultury czy Piwnicy pod Baranami odbędzie się seria występów takich artystów, jak np. Marian Pawlik, Krystyna Stańko, Tom Ibarra czy Krzysztof Kobyliński.

jaZZ i okolice, 7.11-7.12, Śląsk

Najbardziej egzotyczny projekt klarnecisty Wacława Zimpla. Wspólnie z hinduskimi muzykami, Zimpel przenosi nas do zupełnie innego świata. Giridhar Udupa, Bharghava Halambi, K Raja i Mysore N. Karthik należą do najbardziej utalentowanych muzyków młodszego pokolenia w Indiach. Saagara to muzyka uduchowiona, pełna wspaniałych melodii i transu. Taale i ragi wymieszane z zachodnią rytmiką.

Pozostałe wydarzenia w ramach jaZZ i okolice znajdziesz TUTAJ.