Electronic Beats Poland

Gadżety w jedzeniu, czyli szalone lata 90

Lata 90. są kultowe, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W tej dekadzie ludzie ubierali się kiczowato, rodziły się techno, electronic dance music i muzyka klubowa, a dla nastolatków były to czasy zbierania karteczek z „Królem Lwem” i gadżetów dołączanych do słodyczy i chipsów. Od naklejek po tatuaże i inne zabawki. Niektórzy zbierają te kolekcje do dziś. A Wy? Zbieraliście? A może… wciąż zbieracie?

Obrazki z gumy Turbo

Guma Turbo produkowana była w latach 80. i 90. przez turecką firmę Kent, głównie w Polsce i Rosji. Oficjalnie produkcję zakończono w 2007 roku, ale kolekcjonerzy obrazki zbierają do dziś. W 2015 roku guma Turbo znów wróciła na rynek. W Polsce funkcjonuje nawet forum zbieraczy obrazków z Turbo, na których prezentowane są samochody, motocykle i inne środki transportu. W sumie było ich ponad tysiąc. Największe dostępne obecnie na aukcjach kolekcje kosztują nawet 500 zł.

Guma Donald

Obrazki dołączane były też do gumy do żucia Donald, produkowanej przez holenderską firmę Maple Leaf B.V. Przedstawiały postaci z kreskówek Disneya. Dziś gumy Donald można kupić już tylko na aukcjach internetowych (i jest ich tam całkiem sporo).

Tatuaże wodne i karty w chipsach

Tatuaże, które określony obrazek odbijały na skórze, dołączane były do chipsów, słodyczy i prasy młodzieżowej. Wystarczyło poślinić, przyłożyć do ręki i już – mieliśmy tatuaż. Do chipsów Chio dołączane były karty kolekcjonerskie z animacji „Dragon Ball”. Cenniejsze niż pieniądz. Dziś do kupienia na aukcjach internetowych. Poszła kiedyś fama, że w tatuażach jest LSD. Ciekawe po co? W chipsach można było znaleźć też spinnery, na przykład z „Pokémonami”, żetony, kapsle i inne zabawki, nawet bączki.

W Crunchipsach znajdowało się też połówki banknotów. Jeśli ktoś znalazł dwie uzupełniające się, wypłacana była ich równowartość. Legenda głosi, że komuś się to kiedyś udało.

Tazosy – legenda wciąż żywa

A skoro gadżety z chipsów to oczywiście Tazo. To dekorowane krążki, które znajdowały się w paczkach promocyjnych chipsów (np. Frito-Lay). Początkowo pojawiło się 100 krążków z postaciami ze „Zwariowanych Melodii” (w 1994 roku), a później już taśmowo – „Pocahontas”, postaci z anime od „Czarodziejki z Księżyca” przez „Pokémony” aż po „Sponge Boba” i „Angry Birds”. No i oczywiście „Star Wars”.

Zabawki w Happy Meal

McDonalds od początku istnienia ma specjalną ofertę dla dzieci – zestawy Happy Meal. Zawsze do jedzenia dołączane były zabawki, najczęściej takie, które korespondowały z aktualnymi trendami (np. z postaciami z „Toy Story” czy z „Króla Lwa”).

 

Published June 03, 2016.