Electronic Beats Poland

Festiwal Sacrum Profanum

eśli czegokolwiek mieszkańcy Warszawy mogą zazdrościć krakusom, to Sacrum Profanum. Gdy Warszawska Jesień wciąż, mimo wielu prób, trochę zatrzymała się w przeszłości, tak Sacrum od lat odważnie prze do przodu przybliżając muzykę współczesną przeciętnemu odbiorcy.

W ciągu lat istnienia, na festiwalu występowali przecież artyści kojarzeni z muzyką popularną. Na jednej z pierwszy edycji, przez trzy dni, dzień po dniu, występował legendarny Kraftwerk. Gdy cały świat marzy o zobaczeniu Aphex Twin, organizatorzy SP gościli go i to nie raz. Jonny Greenwood pojawił się w Krakowie grając Steve’a Reicha, a w tym roku Mike Patton wystąpi razem z Eyvindem Kangem.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Właśnie to odważne mieszanie współczesnej muzyki z brzmieniem… współczesnym pozwoliło Sacrum stać się ostoją wyższej muzycznej kultury w naszym kraju. Tegoroczne Sacrum będzie trwało osiem dni i w tym czasie usłyszymy 9 koncertów. Pierwsze skrzypce grać będzie dwóch kompozytorów – Karlheinz Stockhausen i Luciano Berio. My osobiście czekamy zwłaszcza na wykonanie utworu tego pierwszego. „Für kommende Zeiten” to zbiór 17 kompozycji, które artystą stworzył pod koniec lat 60. Sam określał je mianem „muzyki intuicyjnej” ponieważ bardziej opierała się na przeczuciach wykonawcy, niż na jego intelekcie. Zresztą „Für kommende Zeiten” ma też spory związek z Polską, gdyż 6 kompozycję zatytułowaną „Intervall” premierowo grał Jerzy Romaniuk razem z Rogerem Woodwardem.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Warto też będzie skupić się na twórczości niedawno zmarłego Pierre’a Bouleza, którego „Sur Incises” zagra Ensemble InterContemporain założone przez samego kompozytora w 1976 roku.
Poza dźwiękiem w tym roku będziemy mogli poczuć festiwal. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki pojawi się „Shibboleth” Pawłą Kulczyńskiego. Jest to kapsuła, w której znajduje się 5 głośników umieszczonych wokół słuchacza oraz głośnik basowy, który pełni też rolę siedziska dla odbiorcy. W środku szyboleta będziemy mogli poznać dźwięk w całkiem nowej formie, stając się nie tylko słuchaczem, ale też częścią jego powstawania.

 

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Prawda o Sacrum Profanum jest jedna – w Polsce nie ma festiwalu, który można by przyrównać do krakowskiego wydarzenia. Kształcenie jest tutaj traktowanie na równi z oczarowywaniem uczestników i przenoszeniem ich w inny wymiar odbioru artyzmu.
Bilety na większość wydarzeń nadal możecie kupować m.in. poprzez naszą zaprzyjaźnioną aplikację Going TUTAJ

 

Published October 28, 2016.