Electronic Beats x Going.: kawał jesiennej sztuki | Electronic Beats Poland

Electronic Beats x Going.: kawał jesiennej sztuki

W przerwach od techno imprez i rapowych koncertów zażywamy również wyższej kultury. Nie obca nam sztuka nowoczesna, spektakle budzące kontrowersje i wzniecające dyskusję, a także kinematografia z całego świata. Bo przecież jest jeszcze rzeczywistość poza Avengersami, Netfliksem i książkami Remigiusza Mroza.

Robert Robur, 14-15 listopada, TR Warszawa

Zagadkę tajemniczych zgonów, która wstrząsnęła światem nowych mediów. próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Czy ten opis spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego nie brzmi wspaniale? W obsadzie gwiazdy teatru – Agnieszka Żulewska, Lech Łotocki (obojga oglądaliśmy w Ślepnąc od Świateł), Cezary Kosiński i Justyna Wasilewska (Serce Miłości). Robert Robur to ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza, który popełnił samobójstwo ponad 10 lat temu. Za adaptację odpowiadają Garbaczewski i Jakub Żulczyk. Spodziewajcie się niezłej jazdy.

Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej, 10.11 - 31.03, Zamek Królewski

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstała wyjątkowa wystawa. Zorganizowało je muzeum Zamku Królewskiego, a liczby towarzyszące wydarzeniu muszą budzić podziw. Blisko 500 eksponatów i 28 sal, w których można je oglądać. Wśród artystów m.in. Stryjeńska, Dwurnik, Malczewski i inni. Od malarstwa, poprzez rzeźby, instalacje i archiwalne nagrania radiowe czy dokumenty. Warto tego doświadczyć.

Strach, 23-25 listopada, TR Warszawa

Spektakl wyreżyserowany przez Małgorzatę Wdowik i napisany przez jednego z najlepszych polskich scenarzystów. Robert Bolesto ma na swoim koncie fantastyczne historie – Ostatnia Rodzina, Serce Miłości czy Córki Dancingu. Strach to podróż w najskrytsze zakątki ludzkiej psychiki. Lęki, fobie, psychozy i wiele innych przyjemności – to wszystko widz dostanie w pakiecie. Do tego dźwięk w technologii 360 i mamy pełne zanurzenie się w strachu.

Festiwal Pięć Smaków, 14-20 listopada, Kinoteka/Muranów

Dwunasta już edycja Festiwalu Pięć Smaków to jak zwykle świetna okazja do zgłębienia azjatyckiej kinematografii. Kilkadziesiąt filmów pełnometrażowych, przegląd nowych i klasycznych animacji oraz dokumenty poruszające ważne kwestie społeczne. Highlighty? Pokaz dwóch odcinków azjatyckiej produkcji HBO Folklor, chińskie kostiumowe widowisko Braterstwo Ostrzy: Piekielna Bitwa czy Dziesięć Lat: Tajlandia. W dniach 23-25 listopada w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się również edycja wrocławska. Kinomaniacy na start!

16. Warsaw Jewish Film Festival, 13-18 listopada, POLIN/Kino Praha/JCC/Mindspace

Listopad zdecydowanie festiwalami filmowymi stoi. 16. edycja WJFF potrwa przez najbliższe 6 dni i w tym czasie przyjdzie nam oglądać najciekawsze dzieła izraelskiego kina. W kilku warszawskich przestrzeniach (m.in. Muzeum POLIN i Kino Praha) wyświetlane będą filmy dokumentalne, fabularne i krótkometrażowe. W konkursie głównym udział wezmą dwie pierwsze z wymienionych kategorii, a statuetki zostaną rozdane w kilkunastu kategoriach. Kiedy naoglądacie się kina azjatyckiego, to dla balansu wpadajcie na WJFF!

14. Mózg Festival - kino, 21 listopada, Kino Luna

Oprócz niezwykle ciekawej warstwy muzycznej, zbliżający się wielkimi krokami Mózg Festival ma w ofercie również kino. W środę 21 listopada w Kinie Luna obejrzymy dwa intrygujące seanse. Pierwszy z nich to “Sherlock Holmes i ludzie jutra” w reżyserii Tomasza Gwincińskiego, polskiego gitarzysty eksperymentalnego. Będzie to polska premiera dzieła, którego inspiracją jest oczywiście muzyka i jej forma. Z kolei „Zen for Nothing” to szwajcarsko-niemiecki film dokumentalny z 2016 roku autorstwa Wernera Penzela, znanego w środowiskach muzyków improwizujących, twórcy legendarnego filmu „Step across the border” z 1990 roku. Z pewnością będą to nietypowe pokazy, których nie doświadczycie w regularnych repertuarach!

Piotruś Pan, 6 grudnia, Studio Buffo

Nieco bardziej rozrywkowa forma sztuki to musicale w Studio Buffo. Z okazji 100. urodzin wybitnego Jeremiego Przybory, przez Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosę wznowiony został spektakl Piotruś Pan. W obsadzie m.in. Aleksandra Popławska, Natasza Urbańska i Wojciech Paszkowski. Kiedy? Od Mikołajek, aż do lutego!