Electronic Beats Poland

E jak Eindhoven – Muzyczny Atlas Świata

Tym razem w naszych muzycznych podróżach trafiliśmy do Holandii, gdzie Rotterdam dał nam gabber, Amsterdam to jeden z najważniejszych punktów brzmienia cztery na cztery w świecie, a Haga może poszczycić się kolekcją dziwaków zakochanych w syntezatorach.

Poprzeczkę jednak postawiliśmy sobie wyżej i wybraliśmy Eindhoven. Nie było to łatwe, a znalezienie ciekawych artystów i muzycznych smaczków zajeło nam zaskakująco dużo czasu. Mamy nadzieję, że przedstawiona oficyna techno wraz z piątką muzyków, którzy reprezentują miasto Phillipsa w różnych gatunkach muzycznych i na międzynarodowej arenie, poszerzy Wasze horyzonty.

Djax-Up-Beats

Założona w Eindhoven na przełomie lat 90., Djax-Up-Beats szybko zyskała międzynarodową reputację. Była w końcu kluczowym źródłem chicagowskiego house’u, acid techno i ciężkich, bangerowych 12”. Po nawiązaniu mocnych relacji z artystami z Chicago i Detroit, założycielka wytwórni, Miss Djax, szybko została zarzucona demówkami od przyszłych producentów zza Atlantyku. Djax-Up-Beats stał się domem zarówno dla holenderskich, jak i amerykańskich artystów, tworzących ciężkie, eksperymentalne techno. Wśrod twórców wydających w Djax-Up-Beats znaleźli się m.in. Mike Dearborn, Robert Armani, Dj Rush czy Steve Poindexter. W latach 90-tych nie dało się pójśc na techno rave i nie usłyszeć przynajmniej kilku tracków pochodzących wprost z tego legendarnego labelu.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Armand

Pomijając fakt, że wyglądał jak rodzynek z peruką, to pod koniec swojej kariery Armand był królem holenderskich protestsongów. Armand (ksywka, którą ciężko traktować poważnie) rozkochał w sobie słuchaczy swoim hipisowskim stylem bycia i namawianiem holenderskigeo rządu do zalegalizowania marihuany. Herman George van Loenhout (jego prawdziwe imię i nazwisko, które już nie brzmi tak bardzo hipisowsko) był zafascynowany brzmieniem legendarnych muzyków takich jak Bob Dylan czy Peter Seeger. Swoją pirewszą solową płytę wydał w 1965, ale mało kto zainteresował się tym wydawnictwem w momencie wydania. Dopiero trzy miesiące po premierze nagranie z B-Side “Tipparade” stało się ogólnokrajowym hitem, a Armand stał się głosem młodego pokolenia. Chociaż nigdy nie był w stanie osiągnąć topowych miejsc na listach przebojów jego muzyka, która chętnie poruszała tematy społeczne i polityczne dała mu grono wiernych słuchaczy, którzy doceniali jego głos i kompozycje przez następne kilka dekad.  Według wielu muzyków jego wolny umysł i chęć zmiany świata na lepsze spowodowała, że Armand w światku artystycznym osiągnął status postaci legendarnej. Niestety, muzyk zmarł w wieku 69 lat w 2015 roku tuż po zakończeniu swojej powrotnej trasy koncertowej.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Anneke Grönloh

Urodzona w Indonezji artystka spędziła swoje wczesne lata w japońskim obozie pracy, do którego trafiła wraz z internowanym tam ojcem. Po zakończeniu drugiej wojny światowej jej rodzina i zaledwie kilkuletnia Anneke trafili do Eindheoven. Tam wokalistka poznała Peter Koelewijna, z którym zalożyła swója pierwszy zespół i w wieku zaledwie 15 lat wygrywała z nim ogólnokrajowe konkursy muzyczne powoli budując sławę wokalistki. Solowo zaczęła występować w 1959 i z miejsca stała się uwielbianą przez tłumy piosenkarką. Szczytowym momentem kariery był dla niej występ w konkursie Eurowizji w 1965 roku, gdzie zajęła 10 miejsce, ale po którym zdecydowała się odejśc od popu i skupić sić na łączeniu jazzu z kroncong. Kroncong to indonezyjskie brzmienie wywodzące się z muzyki portugalskiej.  Artystka chociaż zrezygnowała z popularniejszych brzmień nadal utrzymywała rzesze zagorzałych fanów, którzy doceniali jej mieszankę jazzowego brzmienia z muzyką, na której się wychowałą.  W 2000 roku została uznana za “Wokalistkę Millenium” po tym jak “Brandend Zand” pobiło rekordy sprzedaży w całej Holandii. Niestety. Anneke zmarła w zeszłym roku niemalże dokładnie 12 miesięcy po zakończeniu kariery scenicznej.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Peter Koelewijn

Koelewijn to prawdziwa legenda wyrobnictwa muzycznego na holenderskiej scenie. Artysta, który przez lata pisał, produkował i tworzył muzykę, kochaną w całym kraju. Niestety sam nigdy nie trafił na ekrany telewizorów i pierwsze strony gazet. Zaczynał pod koniec lat 50′ tworząc zespół “Peter and his Rockets”, który w maju 1960 osiągnał sukces w Holandii i Belgii swoim hitowym singiel “Kom Van Dat Dak Af”. Jednak mimo szybko osiągniętego pierwotnego sukces jego przyszłość miała być prawdziwym rollercoasterem. W ciągu następnych 50 lat Peter i jego rakiety przechodziły przez różne fazy brzmieniowe. Od glam rocku po pop. Zespół rozpadał się kilkunastokrotnie, aby powracać w całkiem nowym składzie i zdobywać listy przebojów w Zimbabwe czy RPA.  Peter głównie jednak zaczął pracować jako pisarz i kompozytor dla innych twórców, którzy doceniali jego płodność i umiejętność wykorzystywania zachodnich elementów brzmieniowych, które lubili słuchacze. Jednak fakty są takie, że na przestrzeni swojej wieloletniej karier Peter nigdy nie zdołał odlecieć rakietą na nieboskłon nieba i raczej zawsze był technikiem siedzącym przy konsoli na ziemi.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Sander van Doorn

Sander w swojej karierze muzycznej samą produkcją zajał się dosyć późno, bo mając 25 lat. Wtedy wydał w Oxygen Recordings serię tech-trance’owych hitów, które umocniły jego pozycję w świecie elektroniki. Od tego czasu regularnie zaczał występować na Ibizie i w Londynie, a jego tracki docenił sam Pete Tong zapraszając artystę do zagrania w BBC Radio 1 Essential Mix w 2006 roku. W tamtym okresie zyskał również liczne grono fanów wśród innych twórców muzyki, produkując remixy dla takich artystów jak: Arctic Monkeys, Lady Gaga czy Sia. W ciągu kilkunastu lat na scenie artysta nie bał się flirtować z różnymi gatunkami muzycznymi, jednak zawsze powracał do swojej pierwszej miłosci trance’u.  Jego najnowsza płyta (jako Purple Haze) to ostateczny powrót do oryginalnego brzmienia i ukłon w stronę nadchodzącej fali powrotnej transiwa.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Brooks

To najmłodszy z naszej prezentowanej piątki, a zawodowo zajmuje się graniem EDMów. Najbardziej znany jest ze współpracy z Martinem Garrixem. Jego kariera zaczęła się w momencie gdy młody producent wysłał swój utwór pod 20 randomowych maili, które według internetu mogłby mieć jakiś związek z samym Garrixem. Martin faktycznie otrzymał demo Brooks’a i po krótkim czasie skontaktował się z Holendrem zapraszając go do współpracy nad nowym singlem gwiazdora “Byte“. Reszta to historia jak z filmu. W krótkim czasie z nieznanego producenta EDM, Brooks staje się chłopakiem, który współtworzy muzykę z Garrixem czy Davidem Guetta, a jego imię jest wymieniane jako największy djski talent EDM 2018 roku. Chociaż my osobiście go nie słuchamy, to może ktoś z Was chce poznać przyszłość Electronic Dance Music.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

 

Published October 09, 2019. Words by Kacper Peresada.