DOKUMENT O KULTURZE ACID-HOUSE, KTÓRY MUSICIE OBEJRZEĆ | Electronic Beats Poland

DOKUMENT O KULTURZE ACID-HOUSE, KTÓRY MUSICIE OBEJRZEĆ

Words by Artur Wojtczak

Lubicie dokumenty o kulturze klubowej? My wręcz za nimi przepadamy! Właśnie ukazał się znakomity, zupełnie nowy film Jeremy’ego Dellera pt. Every­body in the Place: an Incom­plete His­to­ry of Britain 1984 – 1992”.

Premiera odbyła się tydzień temu na antenie BBC4.

Film jest przywołaniem wspomnień ze słynnego Drugiego Lata Miłości, gdy wybuchała gorączka ecstasy i muzyka acid-house przejmowała undergroundowe kluby. Jak wspomina reżyser: „Dla wielu ludzi ten rewolucyjny czas to były nie tylko narkotyki. Chodziło o przebywanie wśród innych, podobnych nam ludzi i słuchanie muzyki. To był wspólny duch nas wszystkich”.

 

 

 

Acid-house był ruchem, który zjednoczył pokolenie radykalnie reagujące na klimat polityczny w Wielkiej Brytanii. Opresyjny czas Thatcheryzmu stawiany jest w filmie jako jedna z przyczyn chęci ucieczki mentalnej, wyzwolenia w muzyce. Ta muzyka i kultura przerażały polityków, rodziców i policję. Tłumy spoconych, uśmiechniętych, poruszonych imprezowiczów gromadziły się  w samochodach,  by potem udawać się na nielegalne rave’y takie jak Sunrise czy Orbital.

W filmie (narracja jest prowadzona w formie historycznego seminarium dla nastolatków) zobaczycie Detroit z lat 80., zrozumiecie na czym polegały gejowskie  korzenie kultury klubowej oraz jak tworzyły się pierwsze londyńskie kluby house’owe.