Electronic Beats Poland

DOKUMENT O KULTURZE ACID-HOUSE, KTÓRY MUSICIE OBEJRZEĆ

Lubicie dokumenty o kulturze klubowej? My wręcz za nimi przepadamy! Właśnie ukazał się znakomity, zupełnie nowy film Jeremy’ego Dellera pt. Every­body in the Place: an Incom­plete His­to­ry of Britain 1984 – 1992”.

Premiera odbyła się tydzień temu na antenie BBC4.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Film jest przywołaniem wspomnień ze słynnego Drugiego Lata Miłości, gdy wybuchała gorączka ecstasy i muzyka acid-house przejmowała undergroundowe kluby. Jak wspomina reżyser: „Dla wielu ludzi ten rewolucyjny czas to były nie tylko narkotyki. Chodziło o przebywanie wśród innych, podobnych nam ludzi i słuchanie muzyki. To był wspólny duch nas wszystkich”.

 

 

 

Acid-house był ruchem, który zjednoczył pokolenie radykalnie reagujące na klimat polityczny w Wielkiej Brytanii. Opresyjny czas Thatcheryzmu stawiany jest w filmie jako jedna z przyczyn chęci ucieczki mentalnej, wyzwolenia w muzyce. Ta muzyka i kultura przerażały polityków, rodziców i policję. Tłumy spoconych, uśmiechniętych, poruszonych imprezowiczów gromadziły się  w samochodach,  by potem udawać się na nielegalne rave’y takie jak Sunrise czy Orbital.

W filmie (narracja jest prowadzona w formie historycznego seminarium dla nastolatków) zobaczycie Detroit z lat 80., zrozumiecie na czym polegały gejowskie  korzenie kultury klubowej oraz jak tworzyły się pierwsze londyńskie kluby house’owe.

 

10 Films About Dance Music Culture That We Actually Like

Click on the button to load the content from www.electronicbeats.net.

Load content

Published August 09, 2019. Words by Artur Wojtczak.