Electronic Beats Poland

DEBORAH DE LUCA: “To nie ty wybierasz muzykę, lecz muzyka sama wybiera ciebie” #WYWIAD

Już 9 listopada w hali na warszawskiej Pradze wystąpi DEBORAH DE LUCA - włoska DJ-ka i producentka, której brzmienie jest połączeniem surowego techno i minimalnych dźwięków. Przeczytajcie ekskluzywny wywiad, jakiego artystka udzieliła przed pierwszym polskim występem.

Artur Wojtczak: Deborah, zagrasz w Polsce w bardzo ciekawej lokalizacji. Czy sama przywiązujesz wagę do miejsc, w których występujesz?

Deborah De Luca: Jak najbardziej! Ludzie sami często piszą mi gdzie chcieliby mnie usłyszeć. Świetnie wspominam występ na zamku w sercu Francji. Było tam przeuroczo i tworzyło wyjątkowy klimat.  Jestem wdzięczna za możliwośc grania w takich mejscach, one pokazują jak techno wykracza poza obszar stworzony kiedyś przez zwykłe dyskoteki.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Pracowałaś bardzo ciężko, by dostać się tak wysoko w świecie kultury techno. Co było główną motywacją dla ciebie?

Właściwie to nigdy nie marzyłam o docieraniu na muzyczne szczyty. Moją ambicją i celem było jedynie dotarcie z muzyką do jak najszerszej ilości ludzi. I to mi się udało! Bo słuchacze piszą o mnie w mediach społecznościowych, komentują moje tracki i wystepy. Oni czują moją muzykę w tzw. codziennym życiu, a nie tylko w klubie. I ten fakt jest moją siłą.

 

Czy pamiętasz ten pierwszy moment, gdy usłyszałaś muzykę taneczną i pomyslałaś śwadomie: “O Boże, to jest TO!?

Zdaje się, że miałam wtedy 10 lat. Zasłuchiwałam się w winylach mojego ojca, którego bardzo kochałam. I nagle posłuchałam popowego przeboju Madonny “Like A Prayer”, który mnie bardzo poruszył. Czułam rytm tej piosenki w całym domu. A ja nadal twierdzę, iż to nie ty wybierasz muzykę, lecz muzyka sama wybiera ciebie.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Włochy były ojczyzną dla bardzo wpływowego gatunku italo-house w latach 90. – dziś zdaje się, jakby właśnie techno zdominowało scenę taneczną w twoim kraju. Na jakich artystów  DJ-ów z Italii powinniśmy zwrócić uwagę ?

Tak, to prawda – “Italians do it better!”! (śmiech). Rzeczywiście Włosi mają wiele do powiedzenia w muzyce klubowej, a zwłaszcza Neapolitańczycy. Moje ziomki jak Cerrone, Joseph Capriatti czy Marco Carola są świetnymi artystami, którzy tak naprawdę doceniani byli / są najbardziej w swojej “małej ojczyźnie”.

 

W jednym wywiadów wspomniałaś, że śledzisz scenę ze wschodniej Europy np, z Bułgarii czy Wegier.  A jak jest z Polską?

Śledzę bardzo dużo wydawnictwi labeli, nie tylko nowych i nie tylko klubowych. O polskiej scenie sporo słyszałam, ale grałam dotąd chyba niewielu z waszych artystów, muszę to naprawić! (śmiech)

Wspominając Polskę: jedna z naszych czołowych producentek – VTSS porzucila kiedyś studia prawnicze na rzecz inżynierii dźwięku. Czy ty również wierzysz, że należy podążać za marzeniami i robić to, co się kocha?

Ależ tak! Uważam, że każdy powinien podążać własnymi ścieżkami, a nie wytyczanymi przez innych. Twórzcie własną, piękną rzerczywistość!

Grywasz na całym świecie, twoja trasa z występami obejmuje wiele kontynentów. Gdzie czujesz się szczególnie dobrze i czujesz dobry odbiór swojej muzyki?

Kocham Amerykę Południową! Ci ludzie maja taki głód muzyki! I nie ma znaczenia, czy jesteś facetem czy kobietą, granie tam to czysta magia!

Published November 08, 2019. Words by Artur Wojtczak.