Clubland Polska, czyli nowości z polskiej sceny klubowej #1 | Electronic Beats Poland

Clubland Polska, czyli nowości z polskiej sceny klubowej #1

Startujemy z nowym cyklem, który będzie przybliżał Wam wszytko to, co na lokalnej scenie klubowej jest warte uwagi. Clubland Polska, czyli subiektywna prezentacja  undergroundowych, elektronicznych nowości z polskiej sceny tanecznej: polscy producenci i DJ-e i ich single: od tech-house i garage do breakbeatu. Muzyka z polskich i zagranicznych labeli: Luzztro Records, Pogo House i Blackwiz Records. 

Selekcja: Artur Wojtczak 


► GOGAN / Eat And Beat Rec.

Gogan aka Sebastian Szelagiewicz założył w 2008 roku kolektyw Trippy Sounds, który organizował imprezy z udziałem takich artystów jak Robag Wruhme, Kink, Dj T., Robert Babicz, Dinky, Hector, Burnski, Catz ‘n Dogz. Sebastian od paru lat produkuje muzykę kierując się w stronę inteligentnego techno, tech-house’u i acid-house. Nie tak dawno ukazała się jego EP „ Knoves and Hammers” dla wytwórni Swerve Digital z remiksami DUSSA i Dharkfunkh oraz produkcje dla Luzztro Records i labelu Flashmoba z Włoch ( „Evening Thrill EP”).

Ostatni singiel Gogana „Must Be” ukazał się w  labelu Eat And Beat Danny’ego Serrano i ma już support od artystów takich jak Tocadisco, Hector Romero czy Riva Starr. Gogan wystąpi też jako DJ na imprezie „Mobilee Rooftop Party” we Wrocławiu 13.05.


► STEFAN ŁYCZEWSKI / Frigo Vide Records

Stefan Łyczewski – Bolończyk z urodzenia i Poznaniak z wyboru hołduje undergroundowym i old-skoolowym brzmieniom muzyki house – wydawał w oficynach takich jak Snazzy Traxx       („ Me & You”) , Groove Is Our Business ( EP „Feel The Rhythm Of House”) i londyńskim Pogo House Records ( „Back To The Disco EP” ).

W październiku ‘16 ukazało się jego  wydawnictwo na amerykańskim labelu Plastik People razem z Paulem Rudderem: 2 doskonałe  remiksy pochodziły od Sebba Juniora (Salted Music, Madhouse) i Dr Shemp (Rawsome Rec, Snazzy Traxx).

31.03. ukazała się kolejna EP „Hey, This Is Good” w hiszpańskim Frigo Vide Records w        klimatach deep-house / garage ze znakomitymi utworami „Hey” i „Look At You”.


► NOVIKA / TBA

NOVIKA pracuje obecnie nad nowym albumem, którzy być może ukaże się już jesienią. Płytę zwiastują kolejne single i EP-ki nagrywane z różnymi producentami jak np. Pete Grace („Can’t Resist”), Kasp ( „Novika Collabs” / Otake Rec.)

20.03. miał premierę najnowszy singiel Kasi Nowickiej pt. „Lekko”, w którym za muzykę odpowiedzialny jest Adam Brass. Do piosenki powstał świetny teledysk, który kręcony był na Teneryfie.

Przypominam, że Novika nagrywała już z innymi beatmakerami – zbiór tych kolaboracji    znalazł się na płycie „Feat. Novika”.

Zachęcam też do powrotu do płyty z 2006 roku: „Finally EP”, na której znalazły się kompozycje od Niewinnych Czarodziejów, CLS & Wax, Jacka Sienkiewicza oraz Agima pokazując tym samym wokalistkę w różnych odsłonach: deep-house’owej, techno i junglowej.


► LEWSKHI / Luzztro Records

Lewskhi  aka Łukasz Borys Danielewski pochodzi z Chełmży, gra na kilku instrumentach i porusza się w kilku stylistykach muzycznych:  zaczynał od reggae i bluesa, ale jego największą fascynacją jest elektronika spod znaku tech-house’u i techno.

Inspirację czerpie ze swoich przeżyć , emocji i uczuć, wcześniej występował pod nazwą Borys Lionski. Jego pierwszy występ live odbył się na ostatnim Luzztro Records Showcase i okazał się setem wieczoru. Wszystkie numery które gra Łukasz jako live act są jego autorstwa.

Pierwszy release odbywa się pod auspicjami stołecznego Luzztro Records : „Pixel” ( LR008) zawiera 2 mroczne utwory „Time” i „Warsaw Underground”.

Ciekawostką jest fakt, że obecnie Lewskhi wraz z FictiOne i Apostle Pete  (który jest AR   Luzztro Records) przygotowują projekt live z pogranicza techno i elektroniki  o nowym i zróżnicowanym  brzmieniu w różnym tempie. Dalsze szczegóły są  tajemnicą, a start projektu przewidziany jest na październik 2017.


► AM2PM / Guess Records

AM2PM to duet artystów: DJ-a i producenta Matta Kye oraz wokalistki Alec Sun Drae      (Aleksandra Kur). Ich styl to mieszanka klasycznego house, US Garage i soulful- house.
Alec Sun Drae jest dobrze znana polskim i zagranicznym klubowiczom: współpracowała z zespołem Vo.Kool.Ski (cover „Jesteś Lekiem Na Całe Zło”) oraz DJ-em Dooda i Marcinem Ha. Nagrywała na płytę Blendersów i album Envee & Niewinni Czarodzieje. Drum’n’bassowe sceny zdobywały jej single nagrywane z Geronem, a w 2006 roku ukazał się singiel „Free” wyprodukowany z nowojorskim DJ-em, Erikiem Kupperem.

Matt Kye – DJ i producent znany od lat na angielskiej scenie 2 step i garage oraz ragga-garage, współpracował z Mattem Lamontem ( Tuff Jam), Davidem Moralesem, DJ EZ, Toddem Edwardsem i innymi. Matt i Alec połączyli siły w styczniu 2013 w Londynie, gdzie Alec teraz mieszka.

Ich produkcje ukazały się się na takich wydawnictwach jak Kingstreet Sounds, Defected, Purple Music, Deep Deluxe, Pacha, Azuli, Kingdom Kome Cutz, Kontor.

W audycji radiowej legendarnego DJ-a Pete’a Tonga ( All Gone Pete Tong – Evolution / iHeart Radio ) pojawił się gościnny live-mix duetu, gdzie zaprezentowali swoje produkcje i covery klasyków klubowych.

Tymczasem polecam najświeższy singiel AM2PM nagrany wspólnie ze Spiritchaser „Twenty20”.


► SAGIA / Blackwiz Records

Sagia była zawsze aktywna jako DJ-ka na trójmiejskiej scenie klubowej – obecnie mieszka w Londynie, gdzie również produkuje swoje nagrania – jej ulubione gatunki to deep- i tech-house. Po EP-kach „That’s Right” (dla SoundGroove Rec. z  NYC) i  “No Turning Back” (Area Remote), ukazał się najnowszy  track “ Don’t Be Afraid” został wydany w labelu Sandy’ego Riviery ( Kings Of Tomorrow) – Blackwiz Records i natychmiast wskoczył na 14 miejsce           “ Traxsource  Weekend Weapons”. Sandra zagra 29-go kwietniu na imprezie typu rave & cruise “Bigger Boat Party”: 24 godzinny rejs odbędzie się z Gdyni do Szwecji.


► MARTIN DEPP / Pogo House Records

Marcin Matuszewski znany jest na scenie klubowej pod aliasami Martin Depp, Martino B., a w latach 90. reprezentował kultowy dla sceny jungle / hardcore duet Base Club. Martin jest producentem i DJ-em (koniecznie sprawdźcie jego comiesięczne sesje miksów  “In My Garden” czy “Rough Beatz” na portalu Mixcloud.

Artysta prowadzi w  Londynie własny label Pogo House Records, w którym wydaje artystów z całego świata. Najświeższym singlem Martina jest garage-house’owy “Just Another Tune”.


► GREG SIN KEY / Intensive Records

Kolejna polecana pozycja, to tym razem nie rytmy 4×4, ale najwyższej jakości breakbeat. Greg Sin Key. Grzegorz Kłos to  DJ/producent reprezentujący Łódź, będąc klubowej scenie od wielu lat.

Grając imprezy sięgał do zróżnicowanych gatunków klubowych brzmień, preferując jednak            zdecydowanie połamane dźwięki:  jungle, drum’n’bass, breakz, UK Bass, happy hard-core. Członek i założyciel kilku kolektywów muzycznych. Współtwórca i pomysłodawca cyklu imprez „Hardcore Planet / Polish Edition” goszczącego najważniejsze postaci sceny old-skoolowej oraz czołowych artystów z gatunku breakbeat – sceny która znowu przeżywa swój renesans na świecie.

W 2015 r. wydał debiutancki album „Let Me Hear You Shout” pod szyldem Intensive          Recordings, zdobywając pozytywny odbiór i recenzje w Grecji, Hiszpanii i USA.

Po releasach takich jak “The Trap EP” na Urban Impulz Records, „Waiting For The Night”, „No time To Waste” Grzegorz opublikował niedawno swoją EP „The Lumberjack” .


► T.E PROJECT / Pogo House Records / Club Restricted Records

Tomasz Elzanowski aka T.E Project z Torunia  wydał ostatnio kilka bardzo ciekawych singli, m.in. „909” i „Slave To The Rhythm”. Jego produkcje to brzmieniowe powroty do najlepszych lat muzyki  house i garage, szczególnie produkcji prosto ze Zjednoczonego Królestwa.  Oprócz własnych utworów, remiksuje też innych DJ-ów: w lutym na Club Restricted Records ukazał się „Underground Club Mix” nagrania „Harder” Micky Spice.

Jeszcze przed premierą “Love, Peace and Harmony” w Pogo House Records, posłuchajcie “Somethinnew” , utrzymanego w  konwencji UK Bass.


►4TEK / Pogo House / LW Recordings

4tek, czyli Maciej Jarczewski z Łodzi to właściciel Underground Addictive, DJ/video podcaster (YouTube). Maciej wywodzi się z łódzkiego undergroundu, gdzie królowały zawsze  połamane brzmienia    jungle czy UK Hardcore – jednak jego produkcje czerpią pełnymi garściami z tradycji brytyjskiego    house i US Garage. W tym roku ukazała się m.in. soulful-house’owa EP-ka „Johny Says Yes” w labelu  Manyoma Records oraz „Dayzz EP” na Disco Balls Records.

Marcowe premiery od Maćka to  “Turn Around” (ze składanki „Deep House Grooves 02” na LW Recordings )  i „Release Yourself” (nr katalogowy PGH069 na Pogo House Rec),a  także remiks dla Aitor Astiz „ Old School Slang”.


► MR SPRING / My Own Beat Rec.

Mr Spring, czyli Łukasz Gabła najlepiej czuje stylistykę euforycznych tanecznych produkcji z lat 90. wywodzących się z piano-house i speed-garage. Do tej pory publikował m.in. dla  amerykańskiego Ultra Bass Records ( w maju pojawi się tam singiel „Sweet Talk”) i Pogo-House Records z Londynu. Nowy soulful-house’owy  singiel „Crazy” ukazał się w labelu My Own Beat Records z  Meksyku i jest obecny  na składance przygotowanej z okazji Miami Music Week.


► FLOATING GROOVE / Monolog Records

Floating Groove, to duet pochodzący ze Szczecina, który współtworzą Michael Modoolar oraz Dawid Korniak. Na scenie występują od wielu lat, choć wspólny projekt wystartował w połowie 2015 roku. Mają za sobą remix dla Noviki i trzy autorskie wydawnictwa: dwa nakładem meksykańskiej wytwórni Elite Records oraz najnowsze – „Verana EP”, wydane 13 marca na berlińskim labelu Monog Records – na tej EPce polecam zwłaszcza acidowy mix „Patryk Molinari’s 303 Treatment” .

W marcu Floating Groove zagrali w berlińskim klubie Chalet (impreza z okazji wydania EP), a na co dzień są rezydentami szczecińskiego Tanz Baru. Do czasu utworzenia projektu odwiedzili kilka ciekawych klubów w Polsce, ale i również festiwali, takich jak: Plötzlich am Meer, czy Summer Contrast. Od końca 2016 roku należą do agencji bookingowej C&C Bookings.


► Polski Klasyk: „ Darkside” SONIC  TRIP / Sonic Trip Recordings

Przegląd nowości z początku 2017 roku kończę klasykiem z roku 2000: drum’n bassowa formacja    Sonic Trip ( która właśnie reaktywowała działalność): Infinity, Exwookie, Nobis oraz  MC I nagrali   wtedy kawałek „Darkside”, który był bardzo popularny w klubach.  Piosenka ukazała się na winylu / dub-plate i CD z live-setem „Re:Mix”.

Ciekawostką  są kulisy powstania utworu, bazującego na samplu z głosu rapera Ice T. Otóż pierwszy manager Sonic Trip mieszkał w Londynie , skąd przywoził często do Polski sporo elektronicznej muzyki, nagrywał sety z pirackich radiostacji.  Jedną z audycji był cykliczny  program Ice’a T. ,w  którym to opowiadał o korzeniach rapu, bluesa i funku. DJ Nobis tak przyciął głos rapera, łącząc kilka jego zdań, że zabrzmiały one jak rytmiczny rap, a  były de facto złożonymi samplami („Certain kind of darkside tensity keeps you down…”). Zresztą, Ice T. dostał kiedyś płytę z tym nagraniem i bardzo je chwalił.