Clubland Polska #8, nowości z polskiej sceny klubowej - Electronic Beats Poland

Clubland Polska #8, nowości z polskiej sceny klubowej

Druga część wiosennej odsłony cyklu CLUBLAND POLSKA to kolejne polskie klubowe nowości z ostatnich miesięcy. Poczytajcie jakiego rozpędu nabiera kariera Deasa, jaką zaskakującą jubileuszową EP-kę nagrał Seb Skalski i jak Lambert & Handle przypominają w swoim nowym utworze wydarzenia Disco Demolition Night.

Words by Artur Wojtczak

DEAS / PLANET RHYTHM

DEAS kontynuuje świadome i systematyczne budowanie swojej muzycznej kariery. Wspominałem już czas, gdy zaczynał od remiksów dla Kevina Saundersona i Carla Coxa. W ślad za nimi poszły wydawnictwa dla Bush Records, OFF Recordings i oczywiście oficyny Second State należącej do duetu Pan-Pot („Velocity”).

Znakomity set DEASa z Audioriver’18 transmitował w końcówce ubiegłego roku najsłynniejszy światowy magazyn o kulturze klubowej (istniejący od 1985 roku) Mixmag:

Legendarny niderlandzki label Planet Rhythm, dla którego nagrywają m.in. Umek czy Cari Lekebusch wydał niedawno EP-kę Karola Mozgawy „No Signal”, a  kolejna płyta dla tego labelu już w drodze!

Wielkim sukcesem może okazać się nadchodząca EP z pięcioma utworami dla Second State (10.05.) oraz wyjątkowy release dla Quartz Recordings Paul Ritcha. Ta pierwsza zbiera już entuzjastyczne opinie od DJ-ów takich jak Pan-Pot czy Len Faki.

LAMBERT & HANDLE / PLAY & TONIC

Lambert & Handle to duet istniejący od 2016 roku (choć Rafał Lambert wydawał oficjalnie swoje produkcje już w 2000 roku) to ich pierwsza EPka “Fight For Your Right” dotarła do pozycji nr 1 na Traxsource. Zaznaczyli swoją obecność również na Billboard Dance Chart dzięki remiksowi dla Cristiana Poow. Klubowo supportowali m.in. takich światowej sławy DJ-ów, jak: Purple Disco Machine, Claptone, Weiss, Robosonic, Full Intention, Superlover, Mark Knight czy DJ Tonka.

W 2018 roku zdobyli drugie miejsce w konkursie na najlepszego seta zorganizowanym przez Defected  Records oraz Point Blank. Dzięki temu mogli wystąpić w kultowym londyńskim klubie Studio 338.

Pamiętacie słowa ojca chrzestnego muzyki house Frankie’go Knucklesa „House is disco’s revenge”? Otóż najnowsza EP duetu Lambert & Handle utrzymana jest w klimacie jackin’ house  i nosi tytuł  „Destroy The Disco” –  nawiązuje bowiem do historycznego Disco Demolition Night z 1979 roku, kiedy to niszczone były płyty z muzyką dyskotekową

Singiel już wylądował w pierwszej piątce kategorii Jackin’ House na Traxsource.

DJ SEBASS & SEBSKI / SPEKULLA RECORDS

DJ Seb Skalski, absolwent Red Bull Music Academy z 2000 roku, laureat Fryderyka, czy zwycięzca finału Burn Residency w 2017 obecny jest na polskiej i światowej scenie muzycznej od lat, produkując muzykę: house, techno, dub, reggae i ska pod aliasami Coco Wladek, Jamajski Spekulant czy SebSki.

W 2010 roku Seb powołał do życia swój własny label SpekuLLa Records. Wytwórnia obchodzić  więc będzie w przyszłym roku swój 10-ty  jubileusz. Jej setnym wydawnictwem była specjalna kompilacja „ The Best of SpekuLLa Records /The Best of Nu Disco and Soulful” zawierająca nagrania, jakie ukazały się tam do tej pory. Dla labelu Sebastiana Skalskiego nagrywali tacy artyści z kręgu muzyki house, nu-disco czy dub jak Alec Sun Drae, Mikita & Żyski , Tidy Daps, Daniel Barross czy Cool Daddy.

Jubileuszowa EP sygnowana numerem 150 to bardzo wyjątkowe i zaskakujące wydawnictwo, bo w  klimacie drum’n’bass. 2 numery na tę płytę stworzył Seb pod aliasem SebSki wraz ze stołecznym DJ-em jungle’owym o pseudonimie  DJ Sebass. „Out Of Control” i „Back in the Dayz” to mocne, rolujące tracki, które rozkręcą każdy parkiet falujący połamanymi rytmami.

Polecam też klasycznie house’owy gościnny podcast Seba Skalskiego dla hiszpańskiego programu Dreams Highway transmitowany w ponad 40 stacjach radiowych na całym świecie.

Czekamy też na anonsowane już wydawnictwo dla istniejącej od 1993 roku kultowej wytwórni amerykańskiej Large Music. Stay tuned!

PIOTR BEJNAR & KACPER BOGACZ / HEIMLICH MUSIK

Kacper Bogacz – utalentowany muzyk i DJ, występujący też pod pseudonimem KASP, powraca na producencką scenę z nowym aliasem i partnerem w komponowaniu. Jest nim muzyk i szef stołecznej Otake Records – Piotr Bejnar. To właśnie na Otake ukazała się płyta Piotr Bejnar & Kacper Bogacz „Casual Moments” sygnowana numerem 20.

Potem ukazał się słynny jubileuszowy winyl z okazji 15-lecia klubu Luzztro, gdzie Kacper i Piotr dostarczyli utwór „Kwasik”.

Ich kolejne wspólne wydawnictwo to grudniowy release „Organism” na Tour De Traum XVI labelu Traumschallplatten.

Tymczasem posłuchajcie downtempowej i hipnotycznej kompozycji „Guguni” dla Heimclich Musik – wierzę, że nie jest to ostatnie wydanie chłopaków dla tego labelu!

JACOB B / LUZZTRO RECORDS

Jacob B to polski producent z  Wrocławia, łączący brzmienia muzyki house, techno, garage i acid. W ostatnich  latach wydawał w wielu cenionych  wytwórniach takich jak Phobiq, 124 Recordings, Roit Records, Käse Kool, All Over It, Republic Artists Records, Koma, Say What Jego produkcje są supportowane przez wielu  artystów takich jak jak  Adam Beyer, Maya Jane Coles, Groove Armada, Hannah Wants, Mark Farina czy Slam.

Track “Sruba” był grany na BBC Radio 1 przez Hannah Wants.

 

Trzy utwory Jakuba: “The Weapon”, “The Underground” and “Warehouse Stomp” znalazły się w „Amine Edge & Dance – I’m A House Gangster” WMC 2015 mix. Rezultatem tego były zaproszenie do wielu krajów i klubów jak Chapeau Rouge( Praga), Sub Club (Glasgow), Tunnels (Aberdeen) Cabaret Sauvage (Paryż), Button Factory (Dublin),  Cosmøs (Dijon) i wielu innych.

Najnowsza produkcja Jacoba to stricte techniczna  „Tunnel EP” dla Luzztro Records i ukazuje się 3-go maja 2019.

WEISS / STILL VOR TALENT

Projekt Weiss to nie kto inny jak  Szymon Weiss: perkusista, producent muzyki elektronicznej, filmowej, łączący muzykę techno z brzmieniami symfonicznymi ( pod aliasem Weiss Video Orchestra).

Tym razem jednak nie piszemy o fuzji muzyki technicznej z  klasyczną (niemniej jednak szykujcie się na wielki koncert projektu symfonicznego w Filharmonii Szczecińskiej 18 maja 2019) – newsem tego kwartału jest informacja, że Szymon zadebiutował jako pierwszy polski artysta w berlińskiej wytwórni Stil vor Talent należącej do Oliviera Koletzkiego. Singiel miał premierę 15 marca i znalazł się na składance Schneeweiss 10 (SVT 244). Polska premiera odbyła się w radiowej Trójce.

Track „Inhale Exhale” jest swoistym manifestem artysty i zawiera m.in. cytaty z Henry’ego Rollinsa