Clubland Polska #7, czyli nowości z polskiej sceny klubowej - Electronic Beats Poland

Clubland Polska #7, czyli nowości z polskiej sceny klubowej

Pierwsza wiosenna edycja autorskiego cyklu CLUBLAND POLSKA to polskie klubowe nowości z ostatnich miesięcy.
Poczytajcie o nowych wydawnictwach i występie na londyńskim Boiler Room VTSS, nowych EP-kach Oskara Szafrańca, DUSS i An On Bast oraz singlu Noviki.

Words by Artur Wojtczak

VTSS / HAVEN

Czy Martyna Maja aka VTSS jest obecnie największą nadzieją polskiej sceny techno?Wszystko na to wskazuje. DJ-ka i live actowiec, rezydentka klubu Jasna 1, członkini Brutażu  idzie jak burza grając na całym świecie. Jej oryginalny styl łączenia brutalistycznego techno z EBM, industrialem, acid-house i rave zaskarbił jej rzesze fanów i pozwolił zagrać aż na 2 edycjach cyklu Boiler Room w ciągu miesiąca (w  Londynie i Warszawie).

Nagrywane przez nią podcasty ( m.in. dla iD i Reclaim Your City)  są szeroko komentowane i ewidentnie przyczyniają się do budowania solidnego i – bądź co bądź światowego – fan-base.

Polecam najnowsze wydawnictwo VTSS ‘Self-Control”, które ukazało się w berlińskim labelu Haven i składa się z 4 utworów. Taka mieszanka metalicznego industrial-techno i elektro z pewnością otworzy Martynie drzwi do kolejnych sukcesów – zwłaszcza, że na amerykańskim rynku reprezentuje ją słynna agencja Discwoman.

SELTRON 400 / MOST

 

Producencki duet Seltron 400 (SLG i Eltron ) – powrócił właśnie z nowym winylem wieńczącym muzyczną trylogię dla MOST Records. Po dwóch EP-kach – „Zabawa trwa” oraz „Trans i Bas”, pojawiła się „Jaka Forma?” – tym razem eksplorująca zarówno parkietowe 4/4 jak i przypominające najlepsze czasy rave’u połamane rytmy.

Płyta ma już suport od takich DJ-ów jak  Helena Hauff, Veronica Vasicka czy Marco Passarani, a występy duetu na żywo zachwycały publiczność ubiegłorocznych festiwali i imprez.

Strona B EP-ki to także znany z live-actów Seltrona 400 utwór „Jakże Srogo” przypominający brzmienia acid-house.

GOGAN / LUZZTRO REC.

Reprezentujący Wrocław producent Gogan kontynuuje swoją bardzo aktywną działalność na polu wydawniczym. Będąc mózgiem artystycznym labelu Kooky Music współuczestniczy jednocześnie w tworzeniu katalogu wydawniczego stołecznego Luzztro Records.

Natomiast miesiąc temu w wytwórni Conceptual ukazała się EP ” Black Opium”.

Najnowsza płyta pojawi się natomiast właśnie w Luzztro Rec.

„Mirror EP” zawiera 3 deep- i minimal-house’owe numery: „Mirror”, „Fall” i „Dial”.

OSKAR SZAFRANIEC / CLOSED CIRCUITS

 

Oskar Szafraniec to kolejny z  polskich producentów mieszkających w Berlinie i cieszący się większą popularnością poza granicami Polski aniżeli a naszym kraju. Wiele lat temu Oskar aka Oscar Burnside był uważany za najmłodszego producenta muzyki techno w Polsce. Eksperymenty z ciężkimi, elektronicznymi brzmieniami rozpoczął już w wieku 10 lat, a zanim poszedł do liceum, miał już na koncie debiutancki album. Po przeprowadzce do Berlina współpracował z wieloma artystami, m.in. z legendą sceny brytyjskiej jaką jest niewątpliwie A Guy Called Gerald. Dotychczasowe wydawnictwa Oskara to „The Suicide”, „Water Under Dream” czy winyl z 2015 roku dla AIRA Series (label Rawax), na którym znalazły się jego utwory oraz  Ricardo Villalobosa.

 

Oskar występował u boku takich DJ-ów jak Mount Kimbie, Redshape, Deepchord, POLE, Nick Hoppner, Xhin, Etapp Kyle na całym świecie.

Z okazji 4-tych urodzin wytwórni Curtea Veche pojawił się niedawno utwór „L’Azote”, który jest zapowiedzią winyla dla tejże wytwórni w bieżącym roku.

W  izraelskim labelu Gela Abrila Closed Circuits  ukazuje się właśnie znakomita „Kitoa EP”.

 

Tymczasem Oskar szykuje na ten rok wiele niespodzianek: planowane są wydania m.in. dla  R&S, Traum Schallplatten oraz współpraca z Piotrem Bejnarem i Michałem Ziętarą.

Czekając na te płyty przypominam znakomity singiel „Borderline” w remiksie wspomnianego  Gela Abrila.

AN ON BAST / MODULARFIELD

AN ON BAST, którą usłyszycie niebawem m.in. na Instytut Festivalu w Modlinie ma obecnie bardzo twórczy okres. W tym roku ukaże się jej nowy album ‘Coherent Excitations’, który zwiastuje singiel „Cloudscape” w kolońskim labelu Modularfield (premiera 10 maja).

Anna Suda ma do tej pory na koncie 7 albumów wydanych w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech – „C.E.” będzie już 8-ym longplayem. Chętnie reinterpretuje klasyczne dzieła Wieniawskiego, Chopina czy Pendereckiego na brzmienia elektroniczne. Swoją karierę zaczynała od ambientu i muzyki eksperymentalnej, by potem zwrócić się ku bardziej tanecznym odmianom.

Muzyczną świeżynką jest limitowana płyta “Nothing Shapes Everything” na Shimmering Moods Records z ręcznie robioną okładką i numerowanymi kopiami.

Polecam też jej  najnowszy remiks dla SONARa z albumuTorino Remixed”.

NOVIKA / WARNER MUSIC

Novika promuje swój najnowszy album „Bez Cukru”, który ukazał się w styczniu. Po bardziej radiowym singlu „Słabości” a wcześniej przebojowym „Safest”, otrzymujemy teledysk do jednej z  najbardziej energetycznych kompozycji z  tego LP – „Emotika”.

Utwór jest zaśpiewany w duecie z Baaschem i  wyprodukował go Agim. I to jego właśnie typuję na producenta kolejnego albumu Kasi Nowickiej.

Na deser jeden ze zwycięskich remiksów do „Safest” w konkursie portalu 2Track. Proponuję posłuchanie euforycznej wersji house’owej, jakiej dokonał producent LISI ukrywający się tu pod pseudonimem Prince of Disco Toilet.

DUSS / PERSUIT REC.

 

Duet DUSS spotykacie najczęściej za didżejką klubu Luzztro czy ostatnio Smolna. Wojtek i Sebastian wydawali już dla wielu labeli, m.in. Pursuit Recordings, Phobiq, KMS, Renaissance, czy  Monique Musique. Aktualnie szykują się do występu supportującego Borisa Brejchę w stołecznej warehouse’owej miejscówce FSO. Niedawno zremiksowali też track „Profundity” Dennisa Apeca.

Polecam też ich autorski podcast dla wytwórni Persuit.