Electronic Beats Poland

Brodka – królowa alternatywy

Gdy w 2010 roku do sprzedaży trafiła trzecia płyta w karierze Brodki zatytułowana „Granda”, mało kto spodziewał się jak wielką woltę w stosunku do jej poprzednich wydawnictw zrobi artystka. „Granda” pokazała fanom dorosłą Brodkę, która mocno rezygnuje z popowych brzmień i idzie z podniesioną głową w stronę niezalu. W swoich utworach łączyła brzmienia znane z jej dotychczasowej kariery, ale zaczęła też implementować muzykę, na której się wychowała – w końcu pochodzi z góralskiej rodziny o muzycznych tradycjach. Album ten z miejsca stał się hitem we wszystkich polskich rozgłośniach, a promujący ją singiel o tym samym tytule co longplay, stał się jednym z największych hitów tamtego roku.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W kolejnym wydawnictwie wokalistka znowu postanowiła szukać idealnego dla siebie brzmienia. Współpracując z Bartkiem Dziedzicem nagrała epkę „LAX” w Red Bull Studio w Los Angeles. Tym razem Monika zdecydowała się zacząć flirt z elektroniką.  Na EPce fani znaleźli dwa nowe utwory „Dancing Shoes” i „Varsovie”, a do tego remiksy od m.in. Kamp! czy Auera.

Między trzecim a czwartym longplayem Brodki minęło długie 6 lat. W 2016 roku do sprzedaży trafił album „Clashes”, który z miejsca zadebiutował na pierwszym miejscu OLiSu. Tym wydawnictwem Monika podkreśliła swój wieloletni rozwój – zaczynała jako dziewczyna z popularnego programu telewizyjnego, aby w 2017 roku odebrać Fryderyka za najlepszy album alternatywny.  Przy okazji tego wydawnictwa Monika zdecydowała się też na poszerzenie swojego artystycznego rzemiosła i zadebiutowała w roli reżyserki  klipu do „Up in the Hill”. „Clashes” pokrył się szybko platyną, a Monika nie tylko zaprezentowała go na żywo w Polsce, ale również występowała z nim w Anglii, Francji czy Japonii.

Po wydaniu najnowszego albumu artystka nie przestała tworzyć i pracować nad swoją muzyką. We wrześniu wyruszyła na mini trasę w ramach MTV Unplugged wypełniając przestrzenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, NFM we Wrocławiu i warszawskiego Teatru Nowego. Do tego w czerwcu do fanów trafił jej kooperacyjny utwór z A_GIM’em „Wszystko czego dziś chcę”, stając się jednym z najpopularniejszych polskich tracków ostatnich miesięcy.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Gdy w 2003 roku trafiło do nas jej debiutanckie wydawnictwo „Mini Album vol. 1”mało kto spodziewał się, że lata później Brodka będzie uznawana za jedną z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Jej 15-letnia kariera cechowała się pewnością siebie i brakiem strachu przed eksperymentowaniem i szukaniem swojego brzmienia. A wierzymy, że najlepsze nadal przed nią… i nami.

Published October 24, 2018.