Electronic Beats Poland

Alfabet światowej elektroniki: S jak Sven Väth

Czy jest na świecie fan elektroniki, który nie wie kim jest Papa Sven? Człowiek, którego kariera zaczęła się ponad 35 lat temu jest prawdopodobnie jedną z największych legend w historii elektroniki. Oprócz bycia djem i producentem jest ojcem labeli, klubów i agencji bookingowych jak i promotorem setek młodych talentów elektronicznych z całego świata.

Sven urodził się we Frankfurcie w 1964. W lecie 1980 roku Väth po raz pierwszy w życiu poleciał na Ibizę po tym jak usłyszał zachwyty przyjaciół z lokalnej sceny w swoim mieście. Łapiąc stopa Sven przebył drogą z Barcelony na wyspę i spędził na niej trzy miesiące. Te wakacje zadecydowały o przyszłości muzyka, który tak zakochał się w Ibizie iż postanowił zostać djem.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W 1982 roku Sven zaczął regularnie grać jako rezydent klubu Dorian Gray. Wtedy też po raz pierwszy zaczął się interesować produkcją muzyczną. W 1985 wspólnie z Michaelem Münzingem i Lucą Anzilotti wydali “Bad News” jako “OFF”. Rok później trio wydało swój debiutancki album a o Svenie i jego muzyce usłyszeli fani w całej europie. Płyta nosząca tytuł “Electrica Salsa” sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.

W wieku 24 lat Väth razem z Michaelem z OFFa i Mattiasem Martnsohnem otworzył swój pierwszy klub Omen, który znajdował się w jego rodzinnym mieście. Miejscówka w krótkim czasie stała się jednym z najpopularniejszych klubów w Niemczech zyskując uznanie przez zarówno klubowiczów jak i dziennikarzy.

Chwilę po otworzeniu klubu Sven założył też swój pierwszy w karierze label, w którym wydał swoje dwa pierwszy solowe albumy. W Eye Q wyszły “Accident in Paradies” i “The Harlequin, the Robot, and the Ballet-Dancer”. Ten pierwszy, który miał premierę w 1992, został uznany przez Mixmag za jeden z 50 najważniejszych albumów tanecznych w historii.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Tego samego roku co jego debiut światło dzienne ujrzał jego kolejny label  Harthouse Records, w którym Sven wydawał pod pseudonimem Barbarella. Niestety ostatecznie oba te projekty dokonały żywota w 1998 gdy Eye Q i Harthouse ogłosiły bankructwo.

Dwa lata przed tym powstał chyba najbardziej kultowy projekt Svena. W 1996 dj rozpoczął swoją legendarną serię imprez – Cocoon, z która tourował po całym Niemczech, Europie a nawet północnej Ameryca. Mimo, że początkowo Cocoon nie był finansowym sukcesem to w 1999 roku powróciła tym razem jak agencja bookingowa. Stworzony we współpracy z Talidą Wagner agencja była odpowiedzialna za wsparcie karier takich twórców jak Dubfire, Ricardo Villalobos czy Matt John.

Następnie Cocoon dodał do swojego portfolio pracę jako label, który wydawał m.in. Martina Buttricha, Loco Dice’a czy Guya Gerbera. 5 lat temu Cocoon świętował setny release w karierze.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

W 1999 roku Cocoon trafił na Ibizę gdzie w Sven otrzymał “na własność” poniedziałki w Amnesii. Przez następne lata poniedziałkowy Cocoon stał się jednym z najważniejszych wydarzeń Ibizy. W ciągu 19 lat wydarzenia w Amnesia występowali na nim m.in. Cassy, Carl Craig, Josh Wink, Adam Beyer czy Ricardo Villalobos. W tym roku po wielu latach współpracy Cocoon przeniósł do Pachy.

Cocoona nie mogło zabraknąć również w rodzinnym mieście muzyka, ale klub zamknął swoje podwoje w 2012 roku w związku z bankructwem.

Niestety, duża inwestycja czasu Svena w Cocoon spodwodowałą, że ostatni solowy album muzyka trafił do nas w 2003 roku. Na szczęście Papa Sven nadal touruje po całym świecie i zapewnia fanom dostęp do najlepszych technicznych brzmień na świecie.

Long live the King.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published September 26, 2018.