7 najciekawszych wystaw najbliższych miesięcy w Warszawie | Electronic Beats Poland

7 najciekawszych wystaw najbliższych miesięcy w Warszawie

Nie samymi imprezami i koncertami człowiek żyje – czasem przydaje się odrobina sztuki. Wspólnie z Going. przygotowaliśmy zestawienie nadchodzących wystaw, które niosą ze sobą ważne treści, zarówno kulturalne, merytoryczne, jak i walory estetyczne. Wśród naszych rekomendacji znajdziecie zarówno sztukę nowoczesną, jak i fragmenty ważnych wydarzeń historycznych. Ars est philosophia vitae!

Półprawda, Królikarnia

Wystawa w pięknym budynku mokotowskiej Królikarni to próba pokazania walki o tożsamość narodową w bloku krajów Europy Wschodniej. W niewielkiej przestrzeni możemy oglądać prace współczesnych artystów z tego regionu świata. Warto zwrócić uwagę na sztukę prezentowaną przez kolektywy Slavs and Tarars i Little Warsaw, a także pochylić się nad dziełami Piotra Łakomego czy Hristiny Ivanoskiej. Jak opisują wystawę sami organizatorzy – “Dzieła sztuki prezentowane na wystawie często odnoszą się do wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat, a także do indywidualnych doświadczeń autorów bądź autorek, nierozerwalnie łącząc się z konkretnymi regionami geograficznymi.”

WWB9: Plac Defilad: krok do przodu, Galeria Studio

Główna część programu dziewiątej edycji Warszawy w Budowie to wystawa dotycząca Pałacu Kultury i Nauki. Ikoniczny wręcz budynek, usytuowany w samym sercu Warszawy szybko stał się jej symbolem. Wybudowany w hołdzie Stalinowi, przez lata dzielił mieszkańców stolicy i budził skrajne odczucia. Jedni są zafascynowani socrealistyczną architekturą, inni budzą demony przeszłości i zarzucają ideologiczną uległość Związkowi Radzieckiemu. Wystawa będzie spojrzeniem na całe spektrum wydarzeń, jakie miały miejsce wokół PKiN-u na przestrzeni lat. Ciekawa lekcja historii, polecamy!

Turkmeni - sztuka codzienności, Muzeum Azji i Pacyfiku

Nie lada gratka czeka na odwiedzających Muzeum Azji i Pacyfiku. Urokliwe miejsce w samym sercu Powiśla zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę dotyczącą Turkmenów – ludu zamieszkującego głównie Turkmenistan, Afganistan oraz Iran. Podczas wystawy można podziwiać piękne rękodzieła – od ubrań, poprzez biżuterię, aż po barwne dywany. Nie zabraknie też miejsca dla sztuki współczesnej, a dokładniej malarstwa Włodzimierza Pawłockiego i grafiki Mereta Kłyczewa. Takie kapsuły czasu to my uwielbiamy!

Węgry 1956. Twarze i Przedmioty, Dom Spotkań z Historią

Polak, Węgier, dwa bratanki – chwytliwe przysłowie, które w obecnych czasach wydaje się być aktualne, jak nigdy wcześniej. W Domu Spotkań z Historią przeniesiemy się jednak do roku 1956, który zapisał się na stałe w historii państwa “Madziarów”. Wystawa w dużej mierze skupia się na pokazaniu międzynarodowej współpracy oraz pomocy udzielanej mieszkańcom Węgier przez obecnych tam Polaków. Trzon ekspozycji stanowią fotografie – często portrety rewolucjonistów i represjonowanych, pojawia się także poetycki akcent w formie wierszu Zbigniewa Herberta.

Krew - łączy i dzieli, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

POLIN przyzwyczaił nas do wysokiego poziomu prezentowanych tematów. Kolejną okazją do zgłębienia żydowskiej kultury będzie pokazanie jej przez pryzmat motywu krwi. W tradycji pojawia się ona zarówno w kontekście religijnym, rytualnym, jak i historycznym oraz społecznym. Ważnym punktem wystawy będą – pokazywane po raz pierwszy w Polsce – prace artysty Anisha Kapoora, uważanego współcześnie, za jednego z najważniejszych w środowisku sztuki. Co więcej, na odwiedzających czeka wiele atrakcji towarzyszących – wykłady, warsztaty oraz dyskusje. Widzimy się na Muranowie!

From Poland with Love, Dom Spotkań z Historią

Następna ważna pod względem historycznym wystawa to próba ukazania stosunków polsko-amerykańskich, a konkretniej wdzięczności za pomoc w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Rdzeniem From Poland with Love będą cztery wielkoformatowe instalacje przy Krakowskim Przedmieściu oraz elektroniczna prezentacja zawierająca pełną Deklarację Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Wernisaż wystawy będzie połączony z koncertem Michała Urbaniaka oraz oprowadzaniem kuratorskim. Zdecydowanie warto przypomnieć sobie ten nieco zapomniany fragment w historii tych dwóch narodów.

Gotong Royong: Rzeczy, które robimy razem, CSW

Jeśli chodzi o prezentowanie intrygującej sztuki współczesnej, mało kto może równać się z CSW, usytuowanym w pięknym Zamku Ujazdowskim. Tytuł wystawy odnosi się w języku indonezyjskim do motywu “wspólnej sprawy”. Będziemy zatem świadkami instalacji, sztuk wizualnych i performansów odnoszących się tematyką do uczuć oraz relacji międzyludzkich. Warto dodać, że jest to projekt w skali międzynarodowej i będzie odbywać się jednocześnie w wielu miejscach – od Warszawy, poprzez Nowy Orlean, aż do Amazonii. Łączmy się!