7 najciekawszych wystaw najbliższych miesięcy w Warszawie
Nie samymi imprezami i koncertami człowiek żyje – czasem przydaje się odrobina sztuki. Wspólnie z Going. przygotowaliśmy zestawienie nadchodzących wystaw, które niosą ze sobą ważne treści, zarówno kulturalne, merytoryczne, jak i walory estetyczne. Wśród naszych rekomendacji znajdziecie zarówno sztukę nowoczesną, jak i fragmenty ważnych wydarzeń historycznych. Ars est philosophia vitae!
Półprawda, Królikarnia
Click on the button to load the content from goingapp.pl.
Wystawa w pięknym budynku mokotowskiej Królikarni to próba pokazania walki o tożsamość narodową w bloku krajów Europy Wschodniej. W niewielkiej przestrzeni możemy oglądać prace współczesnych artystów z tego regionu świata. Warto zwrócić uwagę na sztukę prezentowaną przez kolektywy Slavs and Tarars i Little Warsaw, a także pochylić się nad dziełami Piotra Łakomego czy Hristiny Ivanoskiej. Jak opisują wystawę sami organizatorzy – “Dzieła sztuki prezentowane na wystawie często odnoszą się do wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat, a także do indywidualnych doświadczeń autorów bądź autorek, nierozerwalnie łącząc się z konkretnymi regionami geograficznymi.”
WWB9: Plac Defilad: krok do przodu, Galeria Studio
Click on the button to load the content from goingapp.pl.
Główna część programu dziewiątej edycji Warszawy w Budowie to wystawa dotycząca Pałacu Kultury i Nauki. Ikoniczny wręcz budynek, usytuowany w samym sercu Warszawy szybko stał się jej symbolem. Wybudowany w hołdzie Stalinowi, przez lata dzielił mieszkańców stolicy i budził skrajne odczucia. Jedni są zafascynowani socrealistyczną architekturą, inni budzą demony przeszłości i zarzucają ideologiczną uległość Związkowi Radzieckiemu. Wystawa będzie spojrzeniem na całe spektrum wydarzeń, jakie miały miejsce wokół PKiN-u na przestrzeni lat. Ciekawa lekcja historii, polecamy!
Turkmeni – sztuka codzienności, Muzeum Azji i Pacyfiku
Click on the button to load the content from goingapp.pl.
Nie lada gratka czeka na odwiedzających Muzeum Azji i Pacyfiku. Urokliwe miejsce w samym sercu Powiśla zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę dotyczącą Turkmenów – ludu zamieszkującego głównie Turkmenistan, Afganistan oraz Iran. Podczas wystawy można podziwiać piękne rękodzieła – od ubrań, poprzez biżuterię, aż po barwne dywany. Nie zabraknie też miejsca dla sztuki współczesnej, a dokładniej malarstwa Włodzimierza Pawłockiego i grafiki Mereta Kłyczewa. Takie kapsuły czasu to my uwielbiamy!
Węgry 1956. Twarze i Przedmioty, Dom Spotkań z Historią
Click on the button to load the content from goingapp.pl.
Polak, Węgier, dwa bratanki – chwytliwe przysłowie, które w obecnych czasach wydaje się być aktualne, jak nigdy wcześniej. W Domu Spotkań z Historią przeniesiemy się jednak do roku 1956, który zapisał się na stałe w historii państwa “Madziarów”. Wystawa w dużej mierze skupia się na pokazaniu międzynarodowej współpracy oraz pomocy udzielanej mieszkańcom Węgier przez obecnych tam Polaków. Trzon ekspozycji stanowią fotografie – często portrety rewolucjonistów i represjonowanych, pojawia się także poetycki akcent w formie wierszu Zbigniewa Herberta.
Krew – łączy i dzieli, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Click on the button to load the content from goingapp.pl.
POLIN przyzwyczaił nas do wysokiego poziomu prezentowanych tematów. Kolejną okazją do zgłębienia żydowskiej kultury będzie pokazanie jej przez pryzmat motywu krwi. W tradycji pojawia się ona zarówno w kontekście religijnym, rytualnym, jak i historycznym oraz społecznym. Ważnym punktem wystawy będą – pokazywane po raz pierwszy w Polsce – prace artysty Anisha Kapoora, uważanego współcześnie, za jednego z najważniejszych w środowisku sztuki. Co więcej, na odwiedzających czeka wiele atrakcji towarzyszących – wykłady, warsztaty oraz dyskusje. Widzimy się na Muranowie!
From Poland with Love, Dom Spotkań z Historią
Click on the button to load the content from www.goingapp.pl.
Następna ważna pod względem historycznym wystawa to próba ukazania stosunków polsko-amerykańskich, a konkretniej wdzięczności za pomoc w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Rdzeniem From Poland with Love będą cztery wielkoformatowe instalacje przy Krakowskim Przedmieściu oraz elektroniczna prezentacja zawierająca pełną Deklarację Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Wernisaż wystawy będzie połączony z koncertem Michała Urbaniaka oraz oprowadzaniem kuratorskim. Zdecydowanie warto przypomnieć sobie ten nieco zapomniany fragment w historii tych dwóch narodów.
Gotong Royong: Rzeczy, które robimy razem, CSW
Click on the button to load the content from www.goingapp.pl.
Jeśli chodzi o prezentowanie intrygującej sztuki współczesnej, mało kto może równać się z CSW, usytuowanym w pięknym Zamku Ujazdowskim. Tytuł wystawy odnosi się w języku indonezyjskim do motywu “wspólnej sprawy”. Będziemy zatem świadkami instalacji, sztuk wizualnych i performansów odnoszących się tematyką do uczuć oraz relacji międzyludzkich. Warto dodać, że jest to projekt w skali międzynarodowej i będzie odbywać się jednocześnie w wielu miejscach – od Warszawy, poprzez Nowy Orlean, aż do Amazonii. Łączmy się!
Published October 09, 2017.