Electronic Beats Poland

5 odcinków South Parku, które zmieniły telewizję

21 sezon South Park, za nami. Mimo zapowiedzi twórców, że będą odchodzić od satyry politycznej na rzecz wariackich, lekko prowokacyjnych przygód bandy dzieciaków (czyli niejako korzeni serii), ostrze społecznej satyry Parkera i Stone’a nie stępiło się nic a nic.

Temat automatyzacji pracy zabierającej godność wykluczonym technologicznie, cywilizacyjnie i klasowo podjęty w nowym odcinku to nie do końca “przygody dzieciaków”, ale to wyłącznie powód do radości – po niesamowicie trafnym poprzednim sezonie ciężko byłoby wrócić do poziomu humoru prezentowanego w pierwszych sezonach serii, jak bardzo zabawny by on nie był.

Czy ostatni sezon wstrząśnie światem tak mocno, jak poprzedni – czas pokaże. Tymczasem przyjrzyjmy się 5 odcinkom, które to zrobiły, na stałe wpisując się do annałów telewizji i komedii. Mimo że zebrałoby się dużo więcej, to dobra rozgrzewka przed niespodziankami nowego sezonu!

It Hits the Fan [S05E01]

Odcinek, którego główny pomysł opiera się na przekleństwach. Trochę dziecinne? Być może, ale warto mieć na uwadze kontekst telewizyjnej hipokryzji, gdzie skrajna przemoc ma większe szanse na emisję niż strategicznie rozmieszczone bluzgi. Zresztą Parker i Stone prostotę odbijają epickimi zabiegami narracyjnymi – w “It Hits the Fan” Chef i główni bohaterzy ratują świat przed plagą zesłaną przez Knights of Standards and Practices (SaP to odpowiednik naszej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak widać po drugiej stronie Oceanu podobne ciała sprawdzają się równie dobrze, jak u nas). Przezabawny odcinek będący szacownym epizodem w wojnie z telewizyjną cenzurą.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

The Passion of the Jew [S08E03]

Antysemityzm, w co ciężko uwierzyć po tym wszystkim przez co przeszliśmy jako cywilizacja, to wciąż spory problem. Mimo że “The Passion of the Jew” ma już ponad 13 lat, to jego aktualność – szczególnie w świetle tego, co działo się w Charlottesville i tego, co dzieje się w Polsce – przeraża. Główną osią fabularną jest “Pasja” Mela Gibsona, która całkiem trafnie jest w odcinku określana jako “snuff film” – i rzeczywiście, gdybyśmy podmienili Jezusa na kogokolwiek innego, nic by to nie zmieniło i wciąż mielibyśmy do czynienia z prostacką pornografią przemocy obliczoną na szok. Konflikt na linii Kyle – Cartman świetnie pokazuje argumenty wielu antysemitów i ostrym szyderstwem skutecznie je rozbija.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Stupid Spoiled Whore Video Playset [S08E12]

South Park od zawsze krytykuje kulturę celebrycką i nie boi się uderzać bezpośrednio. Można takiej satyrze zarzucić brak subtelności, a czasem wręcz prostactwo, ale czy tak bezużyteczne i szkodliwe osoby jak Paris Hilton czy Kim Kardashian, zasługują na coś więcej? 12 odcinek 8 sezonu wali prosto w punkt, pokazując jak ogromny wpływ na młode umysły mają gwiazdy i o tym, jak bardzo nikt nie myśli o konsekwencjach ignorowania wartości przekazywanych w celebryckich wypowiedziach i produktach. Uprzedmiotowianie kobiet, kompletne oderwanie celebrytów od rzeczywistości i ich brak szacunku do ludzi – brzmi znajomo, prawda? Odcinek aktualny do momentu, w którym ludzie zaczną wreszcie słuchać tekstów piosenek i kontrolować, na co narażone są dzieciaki. Tutaj szczególnie pozdrawiam wszystkich rodziców popierających ośmiolatki śpiewające o seksie przez całą noc za trollem zwanym Edem Sheeranem.

https://www.youtube.com/watch?v=OJMxSrfWfFU

Trapped in the Closet [S09E12]

South Park uderza nie tylko w podstawy kultury celebryckiej, ale bardzo często również w prywatne bzdury, w jakie wikłają się gwiazdy. Nie jest tajemnicą – poniekąd słuszna, bo nie ma bardziej plugawego zdania, niż “niech każdy sobie wierzy, w co chce” – zaciekła antyreligijność serialu. Dostaje się każdemu, od katolików po mormonów, ale mało która religia – czy w tym wypadku sekta – nie dostała po głowie tak mocno, jak scjentologia. Odcinek “Trapped in the Closet” to jazda bez trzymanki, a rozrywki dostarczają głównie karykatury Toma Cruise’a i Johna Travolty. Stacja Comedy Central, pod wpływem gróźb Cruise’a, zatrzymała emisję powtórki, a dodatkową konsekwencją odcinka było odejście Isaaca Hayesa – głosu Chefa i członka kościoła scjentologicznego – z obsady. Klasycznie dla Parkera i Stone’a, odcinek zahaczył również o kilka innych kwestii, jak np. seksualność Cruise’a i sprawę R. Kelly’ego (kto wie, może piosenkarz R&B trafi i do obecnego sezonu – wieści o jego seksualnej sekcie są wciąż świeże).

https://www.youtube.com/watch?v=JxSqpkIrRv8

Cartoon Wars Part I and II [S10E03/04]

Święta trójca komediowej animacji – South Park, The Simpsons i Family Guy – nie dotrwała do naszych czasów w równej formie. O ile South Park wciąż popycha satyrę na nowe tory, o tyle pozostałe dwa seriale są w wyraźnym i długim kryzysie. Ale w czasach emisji “Cartoon Wars” rywalizacja między kreskówką Setha McFarlane’a a Cartmanem i spółką miała odpowiednią temperaturę, a nawet mogła być uznana za wyrównaną. Jednak to nie za strzały w kierunku Family Guy’a zapamiętano dwa odcinki “Cartoon Wars”. Parker i Stone porwali się na jedno z najważniejszych praw Islamu – zakaz pokazywania wizerunku Mahometa. Dwuodcinkowa historia to pean na cześć wolności słowa (głos szczególnie ważny w kontekście strzelaniny we francuskim Charlie Hebdo) i satyra na telewizyjnych władców pozbawionych kręgosłupa. Zdecydowanie jedne z najmocniejszych i najbardziej kontrowersyjnych odcinków South Park.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Published January 24, 2018.