Electronic Beats Poland

5 gier, które poruszają tematykę do niedawna zarezerwowaną dla “poważnej” sztuki

5 gier, które przełamują tabu

mak

Czasy, gdy gry wideo były po prostu ładną i miłą rozrywką, minęły już bezpowrotnie. Przez ostatnie dekady twórcy zaczęli patrzeć na gry jako idealną platformę do opowiadania wyjątkowych historii, które swoją głębią i przesłaniem nie ustępowały najlepszym filmom, książkom czy teatralnym sztukom. Im bardziej rozwiniętą formą sztuki stają się gry, tym częściej tematy poruszane przez twórców odchodzą od tych prostych historyjek, które znamy sprzed lat. Postanowiliśmy przybliżyć wam kilka gier, których opowieści przekraczały granicę i poszerzały postrzeganie tego, czym gry mogą być.

That Dragon, Cancer

Jest to jedna z najbardziej przerażających i smutnych gier,w jakie kiedykolwiek zagracie. Dwugodzinna prosta gra, która opowiada historię przegranej walki małego chłopca z rakiem. Twórcami tej gry są rodzice chłopczyka, którzy w ten sposób próbowali pogodzić się ze śmiercią swojego malutkiego dziecka. Powiemy szczerze, że zagraliśmy w ten tytuł raz i już nie chcemy do niego wracać, gdyż ten wyjątkowo poetyczny projekt trafia prosto w serce.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Depression Quest

Aktualnie depresja to choroba cywilizacyjna dlatego projekt Quinnspiracy Studios trafia bardzo mocno do wielu odbiorców, którzy walczą z chorobą na różnym poziomie zaawansowania. Gra to historia człowieka, który po prostu walczy o to, aby wieść normalne życie. Nie stara się być nikim wyjątkowym, po prostu chce pójść do łóżka, zasnąć i być gotowym do pracy za 8 godzin. Gra jest sprzedawana na zasadzie „płać, ile chcesz” i wszystkie zarobione pieniądze trafiają do Telefonu Zapobiegającemu Samobójstwom w USA.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

My Memory of Us

Dopiero co wydana gra polskiego studia Juggler porusza w wyjątkowy sposób tematykę Holocaustu postrzeganego przez pryzmat dwójki małych dzieci. Wszystko jest pokazane w bajkowej atmosferze, gra tworzy wspaniałą i miłą grę przygodową, która jednak dzieje się w przerażających czasach nienawiści, śmierci i głodu. My Memory of Us to idealne połączenie ciężkiej tematyki opowiedzianej w sposób, który może pomóc zarówno dorosłym, jak i dzieciom zrozumieć przerażające wydarzenia Drugiej Wojny Światowej. A do tego z idealnie dopasowanym głosem Sir Patricka Stewarta.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Papers Please

Bardzo prosta gra, która opowiada o przejściu granicznym do nieistniejącego kraju Arstotzki. My jesteśmy odpowiedzialni za to, kto wejdzie na teren naszej ojczyzny i musimy mierzyć się z oszustami, terrorystami, łapówkarzami i ludźmi błagającymi o pomoc. Papers Please zmusza nas do zrozumienia tragizmu bycia imigrantem, tego, z czym często muszą mierzyć się ludzie decydujący się opuszczać swój kraj i przed jak tragicznym wyborem stają ci, którzy decydują o ich przyszłości.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

This War of Mine

Druga polska gra na tej liście i również gra poruszająca tematykę wojny. Jednak gameplay TWOM jest tak daleki od My Memory of Us jak to możliwe. W This War wcielamy się w rolę cywili starających się przeżyć w środku wojny. Musimy znaleźć schronienie, jedzenie i lekarstwa. Co rusz stajemy przed decyzjami, którego z chorych lepiej uratować, czy warto zaprzyjaźnić się z napotkaną grupą ocalałych, czy zabić ich i przejąć ich zapasy. Wszystko to oparte na znanej w Polsce dobrze Wojnie w Bośni.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Published October 10, 2018.