Electronic Beats Poland

5 dokumentów o kulturze klubowej, które warto obejrzeć na NETFLIX

Wiemy, jak kuszące może być oglądanie kolejny raz "365 dni", ale uwierzcie, że na Netflixie znajdzie się coś co poruszy nawet najbardziej wymagającego klubowicza.

Pewnie znacie to uczucie, że po dobrych kilkunastu minutach przewijania filmów czujecie się mocno przytłoczeni i mówicie sobie może nie dziś. Dlatego tym razem my zadaliśmy sobie trochę trudu za Was i podrzucamy pięć ciekawych dokumentów na Netflix dotykającyh kultury klubowej.

W przepastnych archiwach istnieją pozycje dokumentalne o muzyce elektronicznej sięgające do przeszłości, teraźniejszość i przyszłość. Filmy, które zasługują na uznanie zwłaszcza obecnie, kiedy to wiele społeczności w tym czarna i LGBTQ, niejako pionierzy tej kultury walczą o szacunek. Netflix zabiera nas w barwne muzyczne i wizualnie podróże przez historię parkietów, które przeciwstawiały się dyskryminacji. Przypominają nam ogólne znaczenie muzyki tanecznej w naszym społeczeństwie i to jak z undergroungu przechodzi do mainstreamu.

JEWEL’S CATCH ONE (2016)

W filmie poznajemy historię jednego z najstarszych czarnych klubów w Ameryce i jej właścicielki Jewel Thais-Williams (afroamerykańska ikony lesbijek). To ona przeciwstawiła się dyskryminacji i przez ponad cztery dekady zapewniała bezpieczną przestrzeń dla społeczności LGBTQ, czarnoskórych i chorych na AIDS. Musimy pamiętać, że scena taneczna stworzona została przez pozbawione praw obywatelskich mniejszości. Film ten pokazuje, że parkiet od zawsze był schronieniem dla każdego, bez względu na rasę i orientację seksualną. Poruszamy, to również w artykule (link).

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

PARIS IS BURNING (2007)

Paris Is Burning tworzy żywy obraz sal balowych w stylu vogue LGBTQ na Manhattanie. Ten sfilmowany w połowie i końcówce lat osiemdziesiątych obraz, rzuca światło na jedną z najbardziej wpływowych subkultur i ludzi. Opowiada historię kultury drag za pośrednictwem samych Drag Queens i stanowi istotną edukację na temat zmarginalizowanej społeczności, która wykuła tę scenę. Ten przełomowy, ale kontrowersyjny dokument o muzyce klubowej daje potężne i zaciekle zabawne spojrzenie na Nowy Jork lat 80-tych.

https://youtu.be/o47CwiJLpes

DAFT PUNK UNCHAINED (2015)

Film jest prawdziwym świadectwem dziedzictwa, jaką w swojej niezwykłej karierze stworzyli do tej pory członkowie Daft Punk: Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter. Daft Punk Unchained dokumentuje nieuchwytny wzrost sławy duetu i jego pionierski wpływ na scenę muzyki elektronicznej. Zawiera niepublikowane materiały filmowe i ekskluzywne wywiady, wykopane z archiwum. Z uwagi na regionalizację Netflix, pełna wersja poniżej.

Click on the button to load the content from www.dailymotion.com.

Load content

WHAT WE STARTED (2017)

Materiał dokumentuje stale zmieniający się świat muzyki tanecznej. Mamy przed sobą dwóch DJ-ów z przeciwległych krańców historii i stylów. Obaj są ikonami i swoją twórzczością na scenie elektronicznej postawili sobie pomniki. Jednen to weteran gramofonu – Carl Cox, który od jakiegoś czasu zapowiada koniec swojej kariery. Drugi to DJ o niewinnej twarzy, który stał się globalną sensacją – Martin Garrix.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

THIS WAS TOMORROW (2015)

Tomorrowland jest jednym z największych i najbardziej znanych festiwali muzycznych na świecie. Film przedstawia wszystkie trzy odmiany Tomorrowland, które odbywają się na trzech oddzielnych kontynentach. Oryginalna lokalizacja to oczywiście Boom w Belgii, ale odwiedzamy jeszcze Brazylię oraz amerykańską edycję. Film to sześć różnych podróży na festiwale ludzi z całego świata. W ich trakcie poznajemy wpływ festiwali na kulturę masową, dowiadujemy się, co elektroniczna muzyka taneczna oznacza dla ludzi biznesu i samych uczestników ogromnych festiwali.

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube’s privacy policy.
Learn more

Load video

Published June 23, 2020.