5 dokumentów na Netflixie, które musicie znać (część 1) | Electronic Beats Poland

5 dokumentów na Netflixie, które musicie znać (część 1)

Obok produkcji stworzonych przez Netflixa to właśnie dokumenty w naszej opinii są najciekawszymi rzeczami jakie możemy znaleźć na tej platformie. Popularne filmy kinowe możemy oglądać… no właśnie w kinach. Starsze filmy są nam znane, a świat dokumentu często jest nieogarniany przez popularne portale filmowe i czasami ciężko wgryźć się w świat tego rodzaju kina.

Na Netflixie jest na szczęście piękna podstrona “Dokumenty”, na której znajdziemy filmy legendarne, nagrania od Louisa Theroux i własne produkcje amerykańskiego molocha (jak ‘Making a Murderer’, którego postanowiliśmy odpuścić z tej listy). Poniżej postanowiliśmy wybrać 5 dokumentów, które trzeba znać. I zapewniamy was, że nie było łatwo. Ale to dopiero pierwszy rzut polecanych przez nas filmowych reportaży. Bo gdy zaczniecie się wgryzać w te historie trudno będzie wam przestać poszukiwać kolejnych.

 

Cartel Land

Jeden z najpiękniej nakręconych dokumentów jakie widzieliśmy i prawdziwe dzieło sztuki, które opowiada o wpływie meksykańskich karteli na dwie strony granicy dzielącej Meksyk i Stany Zjednoczone. Jest to jeden z tych dokumentów, które równie dobrze można oglądać jak dobry thriller.

Hoop Dreams

Prawdopodobnie jeden z najlepszych dokumentów w historii. Poznajemy w nim historię dwóch młodych zawodników koszykówki, których celem jest zagarnie w NBA i spełnienie swoich marzeń. “Hoop Dreams” spowodował, że zmieniono zasady głosowania w ramach przyznawania Oscarów po tym jak nie otrzymał tej nagrody w połowie lat 90.

The Battered Bastards of Baseball

Historia drużyny stworzonej przez popularnego aktora Binga Russella (dla większości ludzi najlepiej znanego jako ojca Kurta). Portland Mavericks powstali w latach 70′ starając się odnowić miłość do baseballa wśród amerykanów zmęczonych zawłaszczaniem tego co w sporcie jest najważniejsze – niezależności.

Jesus Camp

Jeden z najbardziej przerażających dokumentów jakie zobaczycie w swoim życiu. Opowiada historię trójki dzieci, które wyjeżdżają na chrześcijański obóz.

Dokument otrzymał nominację do Oscara i spowodował, że obóz który odwiedziły bohaterowie został zamknięty.

Inside Job

Dokument, który w wyjątkowo przejrzysty i dołujący sposób wyjaśnił wszystkim jakim cudem doszło do kryzysu finansowego jaki ogarnął cały świat w 2007 roku. Historia zepsucia branży finansowej w Stanach Zjednoczonych otrzymała w 2010 roku Oscara w kategorii “Najlepszy długumetrażowy film dokumentalny”