Electronic Beats Poland

Jeśli kogoś śmieszy żart o tym, jak Chuck Norris zapamiętał cały internet, to musi wiedzieć, że około 1995 roku, kiedy startowała w Polsce sieć WWW, naprawdę było to możliwe. Polskich stron internetowych było zaledwie kilka, a wyszukiwarki internetowe dopiero stawiały pierwsze kroki i wcale nie były tak popularne. Wierzcie lub nie, ale wiele uprzywilejowanych osób, które miały już wtedy dostęp do internetu, adresy stron po prostu zapamiętywała. Przypominaliśmy Wam już, jak wyglądały kiedyś serwisy streamingowe, czy społecznościowe. Teraz przyszedł czas na te, które jako pierwsze przecierały internetowy szlak, czyli serwisy newsowe.

 

WP – WIRTUALNA POLSKA

Ponieważ każdy z powstających wtedy serwisów można nazwać „pierwszym”, to kolejność ich prezentacji będzie losowa. Na pierwszy ogień idzie WP, czyli Wirtualna Polska. Jak mówił wówczas jej twórca, WP miała być eksperymentem polegającym na zgromadzeniu informacji w jednym miejscu i pogrupowaniu ich w poszczególne kategorie. Dzisiaj nic nadzwyczajnego, ale ponad 20 lat temu, tym właśnie była innowacja.

ONET

Kolejnym graczem był Onet.pl, który w krótkim czasie zyskał pozycję lidera pod względem popularności. Onet od 1998 roku budował kolejne serwisy redakcyjne – od „biznesu”, przez „wiadomości” i „pogodę”, a potem „rozrywkę”. Jest też ciekawostka – na Onecie, w 1999 roku, odbył się pierwszy w historii polskiej sieci, czat na żywo z politykiem – Leszkiem Balcerowiczem. Obejrzały go 1292 osoby. Zobaczcie sami jak wtedy wyglądał świat w ekranie pudełkowego monitora:

INTERIA

Nieco później, bo w 2000 roku, do czołówki dołączył portal Interia.pl. Mimo, że wystartował później od konkurencji, to internetowy boom dopiero się rozkręcał. Interia prowadziła początkowo sześć serwisów tematycznych, a duży potencjał upatrywała w darmowych kontach pocztowych. Zresztą, wtedy większość z nas, zaczynających przygodę z mailem, skrzynkę zakładała właśnie na jednym z tych trzech portali.

 

Biorąc pod uwagę, że mija trochę ponad 20 lat odkąd w Polsce wystartowała sieć, to widać jak na dłoni, że w kategoriach internetowych, to całe wieki. Prehistoria.

Published October 28, 2016.