10 najlepszych hip-hopowych kolęd na świecie | Electronic Beats Poland

10 najlepszych hip-hopowych kolęd na świecie

Może słowo kolęda to nieodpowiednie sformułowanie, zwłaszcza że mi osobiście kolędy kojarzą się ze słuchaniem w rodzinnym gronie kasety Eleni. Nie wiem czemu właśnie Eleni cieszyła się tak wielką estymą w naszym gronie, ale nikt inny nie zasługiwał na szacunek. Słuchało się Eleni i koniec. Jednak jako klasyczne dziecko lat 90-tych w pamięć zapadło mi wiele też świeckich piosenek ze świata telewizji i kina. Frank Sinatra, Michael Buble a ostatnio John Legend wszyscy robili własne wersje klasycznych amerykańskich piosenek, w których nie było raczej Jezusa i jego matki, a głównie był Mikołaj, śnieg i dzwoneczki. I powiem szczerze te drugiej za dzieciakami sprawiały mi więcej radochy, zwłaszcza gdy były otoczone jazzowym klasycznym instrumentarium. Poniżej postanowiłem jednak przybliżyć wam 10 najlepszych hip-hopowych tracków, w których raperzy opowiadają nam o najweselszym dniu w całym roku.

 

Jeremih x Chance the Rapper – Snowed In

Jeden z najświeższych przykładów tego, że wszyscy kochają święta w tym raperzy. Jeremih z Chancem wydali w zeszłym roku niespodziankowy mixtape, który w naszym głośnikach gościłach przez solidne kilka tygodni. Chociaż gdy dzieci w domu pytają się co znaczy “I got 3 hoes in my sleigh” to stwierdzamy, że jednak świętorap może nie jest idealny na każdą okazję.

 

Tyler The Creator – Hot Chocolate

No już świeżej się nie da. Wydany kilka tygodni temu album jest następstwem współpracy Tyler z twórcami nowego filmu o “Grinchu”. W swojej EP-ce Tyler jednak zdecydował się odejść od samej historii wrednego chłopa i skupić się na stricte świątecznym klimacie, w którym śpiewa między o gorącej czekoladzie, którą kochają wszyscy zasypani przez śnieg.

 

Snoop Doggy Dogg – Santa Claus Go Straight to Ghetto

Wydany w 1996 roku album “Christmas on the Death Row” jest legendarnym wydawnictwem, które zaowocowało w jeden z najbardziej klasycznych hip-hopowych tracków opowiadających o św. Mikołaju. Bo jeśli o czymś marzyli ludzie połowie lat 90-tych to żeby Snoop Dogg legendarny gangster i gość palący średnio małe drzewo dziennie nawijał o starym dobrym Mikusiu.

 

Kurtis Blow – Christmas Rappin’

Jeśli nie kochacie Kurtisa Blowa i jego genialnych pokładów. Do tego pełnego pozytywnego brzmienia głosu to nie wiecie czym jest dobra muzyka. To chyba pierwszy w historii hip-hopu przykład świątecznego nawijania. I nie dziwne w końcu nagrała go jedna z pierwszych legend rapu.

 

Run DMC – Christmas in Hollies

Kolejny klasyczny kawałek, którego nie powinniśmy musieć nawet przestawiać. Genialny zespół, który umiał nawet pozamiatać nawijką o tematyce świątecznej co nie okłamujmy się… nie jest proste.

 

DMX – Rudolph The Red Nosed Reindeer

Czy istnieje coś bardziej pozytywnego na youtubie niż nakoksowany DMX śpiewający piosenkę o czerwononosym reniferze, który przewodzi saniom świętego Mikołaja? Dokładnie. Nie.

 

Run The Jewels – A Christmas F*cking Miracle

Dla Killer Mike’a nagrywanie świątecznych kawałków to nie pierwszyzna, a że razem z El-Producto chłopaki mają spore poczucie humoru to nagranie utworu o świętach, który conajmniej nie brzmi bardzo szczęśliwie i wesoło a do tego w połączeniu z irracjonalnym teledyskiem tworzy mieszankę… wybuchową.

 

Eazy-E – Merry Muthafuckin Xmas

Nie będziemy kłamać. Uważamy, że przeklinające dzieci są śmieszne. Dlatego jeśli dziecięce tematy mają w tytułach “motherfuckin” to z miejsca uważamy to za dobry dowcip. Do tego zwłaszcza że to po prostu dobry kawałek legendarnego rapera, który lubi nawijać o strzelaniu do ludzi i śpiewa do melodii “Jingle Bells” o uprawianiu seksu z rozwiązłymi kobietami.

 

Kanye West – Christmas in Harlem

 

Nie wszyscy kochają ostatnio Kanye, ale nie można mu odmówić bycia jednym z najważniejszych raperów i producentów ostatnich 15 lat. Dlatego nie dziwi, że w jego dorobku znajdziemy również bardzo solidny świąteczny kawałek nagrania razem z CyHi i Teyaną.

 

TLC – Sleigh Ride

Legendarne trio. Funkujące brzmienie. Świetne wokale i jeden z najbardziej pozytywnych kawałków całej tej listy.