Electronic Beats Poland

Electronic Beats x Going.: kawał jesiennej sztuki

W przerwach od techno imprez i rapowych koncertów zażywamy również wyższej kultury. Nie obca nam sztuka nowoczesna, spektakle budzące kontrowersje i wzniecające dyskusję, a także kinematografia z całego świata. Bo przecież jest jeszcze rzeczywistość poza Avengersami, Netfliksem i książkami Remigiusza Mroza.

Robert Robur, 14-15 listopada, TR Warszawa

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Zagadkę tajemniczych zgonów, która wstrząsnęła światem nowych mediów. próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Czy ten opis spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego nie brzmi wspaniale? W obsadzie gwiazdy teatru – Agnieszka Żulewska, Lech Łotocki (obojga oglądaliśmy w Ślepnąc od Świateł), Cezary Kosiński i Justyna Wasilewska (Serce Miłości). Robert Robur to ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza, który popełnił samobójstwo ponad 10 lat temu. Za adaptację odpowiadają Garbaczewski i Jakub Żulczyk. Spodziewajcie się niezłej jazdy.

Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej, 10.11 – 31.03, Zamek Królewski

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powstała wyjątkowa wystawa. Zorganizowało je muzeum Zamku Królewskiego, a liczby towarzyszące wydarzeniu muszą budzić podziw. Blisko 500 eksponatów i 28 sal, w których można je oglądać. Wśród artystów m.in. Stryjeńska, Dwurnik, Malczewski i inni. Od malarstwa, poprzez rzeźby, instalacje i archiwalne nagrania radiowe czy dokumenty. Warto tego doświadczyć.

Strach, 23-25 listopada, TR Warszawa

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Spektakl wyreżyserowany przez Małgorzatę Wdowik i napisany przez jednego z najlepszych polskich scenarzystów. Robert Bolesto ma na swoim koncie fantastyczne historie – Ostatnia Rodzina, Serce Miłości czy Córki Dancingu. Strach to podróż w najskrytsze zakątki ludzkiej psychiki. Lęki, fobie, psychozy i wiele innych przyjemności – to wszystko widz dostanie w pakiecie. Do tego dźwięk w technologii 360 i mamy pełne zanurzenie się w strachu.

Festiwal Pięć Smaków, 14-20 listopada, Kinoteka/Muranów

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Dwunasta już edycja Festiwalu Pięć Smaków to jak zwykle świetna okazja do zgłębienia azjatyckiej kinematografii. Kilkadziesiąt filmów pełnometrażowych, przegląd nowych i klasycznych animacji oraz dokumenty poruszające ważne kwestie społeczne. Highlighty? Pokaz dwóch odcinków azjatyckiej produkcji HBO Folklor, chińskie kostiumowe widowisko Braterstwo Ostrzy: Piekielna Bitwa czy Dziesięć Lat: Tajlandia. W dniach 23-25 listopada w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się również edycja wrocławska. Kinomaniacy na start!

16. Warsaw Jewish Film Festival, 13-18 listopada, POLIN/Kino Praha/JCC/Mindspace

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Listopad zdecydowanie festiwalami filmowymi stoi. 16. edycja WJFF potrwa przez najbliższe 6 dni i w tym czasie przyjdzie nam oglądać najciekawsze dzieła izraelskiego kina. W kilku warszawskich przestrzeniach (m.in. Muzeum POLIN i Kino Praha) wyświetlane będą filmy dokumentalne, fabularne i krótkometrażowe. W konkursie głównym udział wezmą dwie pierwsze z wymienionych kategorii, a statuetki zostaną rozdane w kilkunastu kategoriach. Kiedy naoglądacie się kina azjatyckiego, to dla balansu wpadajcie na WJFF!

14. Mózg Festival – kino, 21 listopada, Kino Luna

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Oprócz niezwykle ciekawej warstwy muzycznej, zbliżający się wielkimi krokami Mózg Festival ma w ofercie również kino. W środę 21 listopada w Kinie Luna obejrzymy dwa intrygujące seanse. Pierwszy z nich to “Sherlock Holmes i ludzie jutra” w reżyserii Tomasza Gwincińskiego, polskiego gitarzysty eksperymentalnego. Będzie to polska premiera dzieła, którego inspiracją jest oczywiście muzyka i jej forma. Z kolei „Zen for Nothing” to szwajcarsko-niemiecki film dokumentalny z 2016 roku autorstwa Wernera Penzela, znanego w środowiskach muzyków improwizujących, twórcy legendarnego filmu „Step across the border” z 1990 roku. Z pewnością będą to nietypowe pokazy, których nie doświadczycie w regularnych repertuarach!

Piotruś Pan, 6 grudnia, Studio Buffo

Click on the button to load the content from goingapp.pl.

Load content

Nieco bardziej rozrywkowa forma sztuki to musicale w Studio Buffo. Z okazji 100. urodzin wybitnego Jeremiego Przybory, przez Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosę wznowiony został spektakl Piotruś Pan. W obsadzie m.in. Aleksandra Popławska, Natasza Urbańska i Wojciech Paszkowski. Kiedy? Od Mikołajek, aż do lutego!

Published November 14, 2018.