Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Kopiuj - wklej, czyli sztuka samplingu

15 czerwca 2016

Źródło: licencja Creative Commons/Liftarn

Sampling to podstawowa technika nowoczesnej muzyki. Polega na użyciu fragmentu istniejącego nagrania (czyli sampla) do stworzenia nowego utworu. Często jest to używane w electronic dance music, a także muzyce klubowej, jednak prym w korzystaniu z sampli wiodą rap i hip-hop. Jak pokazuje historia, sampling często sprawiał, że „starsze” nagranie w ogóle zostało zauważone, albo... zepchnięte w cień przez to, co z niego powstało.

0:00
|
03:36

Puff Daddy feat Faith Evans & 112 ...

Sample, które każdy zna

 

Sztandarowym przykładem na tę drugą opcję jest „I'll Be Missing You” P Diddy'ego, który w dużej mierze opiera się na „Every Breath You Take” zespołu The Police. Choć tu właściwie trudno mówić o tradycyjnym samplowaniu, cały podkład i refren oparte są bowiem na funtach The Police. Cóż, pokusa ich wykorzystania musiała być ogromna. Z jakiegoś powodu oba utwory stały się przebojami. Z tym, że cała w tym zasługa The Police. Możecie sprawdzić to, oglądając teledyski do wymienionych utworów. 

 

 

Jak czerpać, to od klasyków

 

Podobnym przykładem, choć nie tak oczywistym, jest przebój „Ice Ice Baby” z repertuaru Vanilla Ice, wykorzystujący sampel utworu „Under Pressure”, stworzonego przez Queen i Davida Bowiego. Oczywiście muzycy wówczas nie mogli przewidzieć, że po kilka nutek sięgnie w przyszłości kto inny. Ba, oryginalny utwór powstał w czasach, kiedy dopiero raczkowała muzyka elektroniczna, a techno, dance czy EDM nikomu się jeszcze nie śniło. Dziś charakterystyczny motyw tytułowy skojarzycie też z pewną reklamą z misiem...

0:00
|
04:01

Vanilla Ice - Ice Ice Baby

Music video by Vanilla Ice performing Ice Ice Baby.

Po tym, jak Puff zsamplował w podobny sposób Led Zeppelin w „Come With Me”, prześmiewczy portal The Onion opublikował newsa o treści: nowy utwór Seana Combsa sampluje „Billie Jean” Michaela Jacksona, nie dodając nic więcej. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, cały czas jest to udana muzyka na imprezę.

 

Nowoczesna muza samplami stoi

 

Technika samplingu w latach siedemdziesiątych stała się nie tylko techniką, ale wręcz fundamentem rozwoju całych gatunków. Hip-hop, trip-hop, house samplami stoją. Zresztą to właśnie house przysłużył się popularności (i wzrostowi sprzedaży) płyt artystów soulowych i disco. Niektórzy clubbersi kupowali je tylko dla b-side'ów (z remiksami), ale – chcąc nie chcąc – przyczyniali się do zwiększania statystyk i jakoś z tymi klimatami zapoznawali. Pierwszy house'owy kawałek „On And On” Jesse Saundersa z 1984 roku wykorzystuje sampel linii basu ze space-disco utworu „Space Invaders” Player One.

0:00
|
09:08

Jesse Saunders On and On

As the story goes, Jesse Saunders used to play REMIX BY MACH "ON AND ON" as...

A słynny Rappers Delight” The Sugarhill Gang? To przecież „Good Times” zespołu Chic.

0:00
|
14:46

The Sugar Hill Gang - Rapper's Delight...

The title says it all, enjoy the music. :)

Gdyby nie disco, nie byłoby house'u. Ale gdyby nie house, o wielu przebojach disco nikt by w ogóle nie wiedział, a muzyka klubowa byłaby uboższa. To w sumie jest prawdziwa win-win situation.

 

 

W temacie hip-hopu, „Paul's Boutique” Beastie Boys bez samplowania by nie istniało, ba, przez wielu krytyków ta płyta określana jest dziełem sztuki samplingu.

 
 

Starsze utwory – kopalnia sampli

 

Jest więcej pozytywnych przykładów samplowania starszych, znanych nagrań, które dzięki takiemu odświeżeniu trafiły do szerokiego grona młodszych odbiorców. Tak było w przypadku serii Polish Jazz w muzyce duetu Skalpel. Choć wydaje się, że nie jest to muza na duże imprezy, każdy koncert duetu cieszy się sporym zainteresowaniem, a Skalpel jest często zapraszany na różnego rodzaju festiwale.

 

0:00
|
05:18

Skalpel - So Far

Label: Ninja Tune Released: 2004

Przebojem z przeboju stał się też utwór Cypress Hill „Hits From The Bong”, wykorzystujący sampel z utworu „Son Of A Preacher Man” Dusty Springfield

0:00
|
02:42

Cypress Hill - Hits from the Bong...

Music video by Cypress Hill performing Hits from the Bong (Audio). (C) 1993...

A z kolei ten kawałek Cypress Hill sampluje Dope D.O.D. w „Little Bit a XTC”.

0:00
|
05:17

Dope D.O.D. - Lil bit a xtc ( +Lyrics)

Dope D.O.D. - Lil bit a xtc (Da Roach - Track .14) Produced by: Sebpie & Dr....

Przykłady można mnożyć właściwie w nieskończoność. Dajmy na to jeszcze Missy Elliott, której „Work It” sampluje „Peter Piper” Run DMC

0:00
|
04:25

Missy Elliott - Work It

Missy Elliott - Work It (from the album "Under Construction")

A z czym kojarzy wam się ten utwór Joe Cockera?

0:00
|
04:19

Woman to Woman - Joe Cocker

Top Sampled Songs of all time #20 Woman to Woman - Joe Cocker

Może z tym?

0:00
|
06:48

2Pac - California Love

California Love

Z nowszych przykładów można podać Kanye Westa i Rihannę w „Swizz Beatz”, który wykorzystuje utwór z 1982 roku, „Bam Bam” Sister Nancy. Albo Rihannę i Drake'a samplujących „Sail Away” Richie Stephensa w „Work”.

0:00
|
07:35

Rihanna - Work (Explicit) ft. Drake

Production Company: Hound Content // Creative Soul // Diktator Director:...

Plagiat czy sztuka?

 

Choć raz na jakiś czas wokół samplowania tworzą się spory prawne i posądzenia o plagiaty (choć od jakiegoś czasu użycie sampla nie jest postrzegane jako plagiat w świetle prawa), trudno nie zgodzić się z jednym: sampling daje drugie i wieczne życie utworom. Nawet tym, które recyklingu nie potrzebują. Najnowsze piosenki pozwalają także usłyszeć, jak brzmiałyby znane hity, gdyby na pomysł ich stworzenia wpadli inni twórcy niż miało to miejsce w rzeczywistości. Śledząc nowości muzyki, można odkrywać z zaskoczeniem, ile sampli żyje własnym życiem, niezależnie od dekady czy aktualnych trendów.

Może Cię zainteresować...

18.01.2017

Tidal pozwoli nam edytować utwory

„Track Edit” to nowa rzecz, która pojawiła się w Tidalu – słuchacze mogą przyspieszać i zwalniać utwory przy okazji zmieniając ich długość.   Jak zauważa Pitchfork, aby...
28.09.2016

Internet nie zapomina! Portale newsowe

Jeśli kogoś śmieszy żart o tym, jak Chuck Norris zapamiętał cały internet, to musi wiedzieć, że około 1995 roku, kiedy startowała w Polsce sieć WWW, naprawdę było to możliwe. Polskich...