Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Kopiuj - wklej, czyli sztuka samplingu.

15 czerwca 2016

Źródło: licencja Creative Commons/Liftarn

Sampling to podstawowa technika nowej muzyki. Polega na użyciu fragmentu istniejącego nagrania (czyli sampla) do stworzenia nowego utworu. Co pokazuje historia sampling często sprawiał, że "starsze" nagranie w ogóle zostało zauważone, albo... zepchnięte w cień przez to, co z niego powstało.

0:00
|
03:36

Puff Daddy feat Faith Evans & 112 ...

Sztandarowym przykładem na tę drugą opcję jest "I'll Be Missing You" P Diddy'ego, który w dużej mierze opiera się na "Every Breath You Take" zespołu The Police. Choć tu właściwie trudno mówić o tradycyjnym samplowaniu, cały podkład i refren oparte są bowiem na funtach The Police. Cóż, pokusa ich wykorzystania musiała być ogromna. Z jakiegoś powodu oba utwory stały się przebojami. Z tym, że cała w tym zasługa The Police. 

 

 

Podobnym przykładem, choć nie tak oczywistym, jest przebój "Ice Ice Baby" z repertuaru Vanilla Ice, wykorzystujący sampel "Under Pressure" Davida Bowiego. Dziś charakterystyczny motyw tytułowy skojarzycie też z pewną reklamą z misiem...

0:00
|
04:01

Vanilla Ice - Ice Ice Baby

Music video by Vanilla Ice performing Ice Ice Baby.

Po tym jak Puff zsamplował w podobny sposób Led Zeppelin w "Come With Me", prześmiewczy portal The Onion opublikował newsa o treści: nowy utwór Seana Combsa sampluje "Billie Jean" Michaela Jacksona, nie dodając nic więcej.

 

Technika samplingu w latach siedemdziesiątych stała się nie tylko techniką, ale wręcz fundamentem rozwoju całych gatunków. Hip-hop, trip-hop, house samplami stoją. Zresztą to właśnie house przysłużył się popularności (i wzrostowi sprzedaży) płyt artystów soulowych i disco. Niektórzy clubbersi kupowali je tylko dla b-side'ów (z remiksami), ale chcąc nie chcąc - przyczyniali się do zwiększania statystyk i jakoś z tymi klimatami zapoznawali. Pierwszy house'owy kawałek "On And On" Jesse Saundersa z 1984 roku wykorzystuje sampel linii basu ze space-disco utworu "Space Invaders" Player One.

0:00
|
09:08

Jesse Saunders On and On

As the story goes, Jesse Saunders used to play REMIX BY MACH "ON AND ON" as...

A słynny "Rappers Delight" The Sugarhill Gang? To przecież "Good Times" zespołu Chic.

0:00
|
14:46

The Sugar Hill Gang - Rapper's Delight...

The title says it all, enjoy the music. :)

Gdyby nie disco, nie byłoby house'u. Ale gdyby nie house - o wielu przebojach disco niewielu w ogóle by wiedziało. To w sumie jest prawdziwa win-win situation.

 

 

W temacie hip-hopu, "Paul's Boutique" Beastie Boys bez samplowania by nie istniało, ba, przez wielu krytyków ta płyta określana jest dziełem sztuki samplingu.

 
 

Jest więcej pozytywnych przykładów samplowania starszych, znanych nagrań, które dzięki takiemu odświeżeniu trafiły do szerokiego grona, młodszych odbiorców. Jak to było w przypadku serii Polish Jazz w muzyce duetu Skalpel.

 

0:00
|
05:18

Skalpel - So Far

Label: Ninja Tune Released: 2004

Przebojem z przeboju stał się też utwór Cypress Hill "Hits From The Bong" wykorzystujący sampel z utworu "Son Of A Preacher Man" Dusty Springfield

0:00
|
02:42

Cypress Hill - Hits from the Bong...

Music video by Cypress Hill performing Hits from the Bong (Audio). (C) 1993...

A z kolei ten kawałek Cypress Hill sampluje Dope D.O.D. w "Little Bit a XTC".

0:00
|
05:17

Dope D.O.D. - Lil bit a xtc ( +Lyrics)

Dope D.O.D. - Lil bit a xtc (Da Roach - Track .14) Produced by: Sebpie & Dr....

Przykłady można mnożyć właściwie w nieskończoność. Dajmy na to jeszcze Missy Elliott, której "Work It" sampluje "Peter Piper" Run DMC

0:00
|
04:25

Missy Elliott - Work It

Missy Elliott - Work It (from the album "Under Construction")

A z czym kojarzy wam się ten utwór Joe Cockera?

0:00
|
04:19

Woman to Woman - Joe Cocker

Top Sampled Songs of all time #20 Woman to Woman - Joe Cocker

Może z tym?

0:00
|
06:48

2Pac - California Love

California Love

Z nowszych przykładów można podać Kanye Westa i Rihannę w "Swizz Beatz", który wykorzystuje utwór z 1982 roku, "Bam Bam" Sister Nancy. Albo Rihannę i Drake'a samplujących "Sail Away" Richie Stephensa w "Work". 

0:00
|
07:35

Rihanna - Work (Explicit) ft. Drake

Production Company: Hound Content // Creative Soul // Diktator Director:...

Choć raz na czas wokół samplowania tworzą się spory prawne i posądzenia o plagiaty (choć od jakiegoś czasu użycie sampla nie jest postrzegane jako plagiat w świetle prawa) trudno nie zgodzić się z jednym: sampling daje drugie i wieczne życie utworom. Nawet tym, które recyklingu bynajmniej nie potrzebują. 

Może Cię zainteresować...

28.09.2016

Internet nie zapomina! Portale newsowe

Jeśli kogoś śmieszy żart o tym, jak Chuck Norris zapamiętał cały internet, to musi wiedzieć, że około 1995 roku, kiedy startowała w Polsce sieć WWW, naprawdę było to możliwe. Polskich...
17.07.2016

Wielki powrót w strasznym stylu

„Carmageddon” przez lata dorobił się statusu gry kultowej. Nic dziwnego. Przecież dla nastolatków na początku lat 90. możliwość rozjeżdżania ludzi na punkty była czymś nowym i...