Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

No limits, czyli moda EDM na przestrzeni dekad

08 maja 2016

Źródło: http://bit.ly/1TwM1wT

„Dress to sweat or dress to impress”, czyli ubrać się wygodnie czy ładnie? Kultura klubowa zadaje sobie to pytanie, choć patrząc na niektóre zdjęcia z festiwali, pierwszych imprez house'owych czy Love Parade – czasem warto byłoby sobie zadać pytanie, czy w ogóle się ubrać. Prześledźmy hity i kity klubowej mody na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.

 

Świat klubowy nie tylko muzycznie, ale też pod względem modowym, bardzo wiele inspiracji czerpał od zespołów new romantic, new wave i synth pop. Oni byli w mainstreamie, house w podziemiu – więc inspiracje z plakatów wieszanych nad łóżkami, schodziły też do Haciendy czy innych tego typu miejsc.

 

0:00
|
03:41

Pseudo Echo - A Beat For You

A classic Pseudo song. Before James and Vince lee joined. Great Aussie 80's...

A więc kostiumy jak na bal przebierańców w przedszkolu, mikstura new romantic z punkiem, luksusu ze sportowym luzem. Kosmiczne fryzury, co ciekawe – głównie u panów, układających sobie na głowie dziwne kształty. W niektórych zestawieniach moda nazywana była proto-ravem. Miksturą „The Breakfast Club” i podmiejskim artyzmem.

0:00
|
01:26

80's Trailers - "The Breakfast Club"...

The Breakfast Club is a 1985 teen film widely considered a definitive work in...

W latach 90. ekspansja modowa rave'ów trwała, choć już chyba ubierano się z większą świadomością. W klipach Rui Da Silvy zdecydowanie wygląda to na modę „dress to sweat”.

0:00
|
03:26

Rui Da Silva - Touch Me ft. Cassandra

Music video by Rui Da Silva feat. Cassandra performing Touch Me. (C) 2000 BMG...

Ale w „This Beat Is Technotronic” przejawia się zdecydowanie wizerunek „dress to impress". Występowanie w kamizelkach czy nawet garniturach i sukienkach wieczorowych w klubach nie było niczym wyjątkowym. A ubranie do tego puchowej kurtki? Żaden problem.

0:00
|
03:29

This Beat is Technotronic - original ...

Technotronic - This Beat is Technotronic

Lata 90. to też silna ekspansja acid house'u, a więc i wszechobecne uśmiechnięte żółte mordki, na t-shirtach, czapkach, przypinkach i znaczkach – wszędzie.

0:00
|
01:39

ACID SMILEY by BOY LONDON

acid house fashion addicted to style

Im rave'y stawały się popularniejsze i bardziej liczne, a moda lat 90. dziwniejsza, tym bardziej kolorowo i dynamicznie wyglądały imprezy. Królowały kombinezony z jednej strony, obcisłe spódniczki  z drugiej.

0:00
|
02:12

Techno Beat - Morphina Toxica (1992) ☼

TECHNORAVE 90

Zróbmy sobie jeszcze z tej okazji szybciutki przegląd klipów, ciuchów i wizerunków z drugiej połowy lat 90. Pamiętajmy, że wtedy pop przeżywał lata świetności, girlsbandy i boysbandy dyktowały trendy i warunki. Świat rave'u, przechodzący metamorfozę komercjalizacji, też to wsiąknął. Kiczowatość level hard.

0:00
|
04:58

...1996 AGAIN... ☼

...20th Anniversary... Amber - This Is Your Night (1996) Pianoman - Blurred...

Jaskrawe, może nawet groteskowe, klipy do muzyki tanecznej z lat 90. stały się ikoną stylu tamtejszej epoki. Zachłyśnięcie plastikiem, technologią, syntetycznym dźwiękiem, kolorami, efektami możliwymi do osiągnięcia w studio telewizyjnym – w tamtych czasach wszystkiego było za dużo, za bardzo. I to właśnie w nich było najpiękniejsze.

0:00
|
03:45

2 Unlimited - No Limit (1993)

Jak widzicie nadal królują kamizelki, różnica jest taka, że już bez koszul. Dość typowy widok, pasujący zdecydowanie do podejścia „dress to impress”. Im więcej przekroczonych granic między klasyką a sportowym ubiorem, im dziwniejsze połączenie – tym lepiej.

0:00
|
03:51

Dr. Alban - It's My Life

Dr Alban's official music video for 'It's My Life'. Click to listen to Dr Alban...

Styl ubioru klubowiczów po roku 1996 magazyn „Insomniac” nazwał „cukierkowymi dzieciakami zagubionymi w supermarkecie”. Do rave'ów zaczęło przenikać dużo elementów ze świata electro, szczególnie od „electro-kotków”, acidowe buźki zastąpiły wizerunki Hello Kitty na plecaczkach, wszystko zaczęło się bardzo świecić, fosforyzować. Do tego szerokie spodnie, nakrycia głowy pozornie absurdalne i niepasujące do niczego i nadal: plastik, plastik, plastik.
Po roku 2000, kiedy lata świetności przeżywa 2step, w klubach pojawiła się zupełnie inna, nowa moda. Elegancka. Klubowicze pili szampana, często prosto z butelki. Było elegancko, nie brakowało garniturów, złota. Era 2stepu była krótka, ale wystarczająca, by zaspokoić potrzeby tych, którzy bawią się powściągliwie i przede wszystkim: elegancko.

Aż wreszcie nastało wszystko to, co po latach dwutysięcznych. Sytuację z dzisiejszych imprez i festiwali EDM-owych można skomentować słowami wskazywanych wyżej 2 Unlimited: „There's no limits”. I generalnie dobrze jest, jeśli festiwalowicze w ogóle się ubierają.

0:00
|
14:27

RELIVE ULTRA MIAMI 2012 (Official...

*2013 TICKETS ON SALE NOW! http://www.ultramusicfestival.com OFFICIAL...

Może Cię zainteresować...

12.01.2017

WYWIAD: Eton Messy 

Już w najbliższy piątek, w warszawskim klubie Niebo na imprezie Kitsune zagra brytyjski duet Eton Messy. Możecie ich kojarzyć z grupą Blonde - połowa tego duetu, to także Eton Messy....
11.10.2016

Przygotuj się do World Wide Warsaw!

Już niedługo będziemy mogli poczuć odrobinę klimatu przyszłorocznej odsłony World Wide Warsaw, ponieważ w ciągu nadchodzących dwóch miesięcy organizatorzy przygotowali dla nas 4 befory,...
09.08.2016

WYWIAD: Rysy i Natalia Nykiel

Natalia Nykiel i chłopaki z Rysów współpracowali już wcześniej, ale to właśnie scena Electronic Beats na Audioriver stała się miejscem ich pierwszego, pełnego, wspólnego występu. Był...
20.07.2016

Electronic Beats na Audioriver

Mało kto spodziewał się tego, że festiwal, który zaczynał 10 lat temu na płockiej plaży zamieni się w jedno z najciekawszych wydarzeń elektronicznych środkowej i wschodniej Europy. Od...